ŽEBŘÍČEK DEVELOPERŮ STÁLE VEDE CENTRAL GROUP
Největší český rezidenční stavitel bytů Central Group si i v prvním čtvrtletí tohoto roku udržel s přehledem nejvyšší podíl v počtu prodaných bytů v Praze. Za první tři měsíce roku 2018 prodal 229 bytů a z pražského koláče si ukrojil téměř 20 procent. S velkým odstupem následuje společnost Finep do první trojky se vešla i společnost Vivus.
Celkem developeři v Praze prodali v prvním čtvrtletí 1200 bytů. Oproti stejnému období roku 2017 to ale bylo o 150 bytů méně, což znamená pokles trhu o 11 procent. Vyplývá to ze společných analýz firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Jestliže bude současné pomalé tempo prodeje pokračovat i nadále, za celý rok se v Praze prodá jen okolo 4800 bytů, což by znamenalo o 700 bytů méně, než v roce 2017.
Nejvíce nových bytů v Praze prodala za první čtvrtletí roku 2018 společnost Central Group a s velkým náskokem dlouhodobě drží pozici jedničky na trhu nového bydlení. S podílem 19,1 procenta je s převahou největším prodejcem nových pražských bytů. S velkým odstupem jsou za ní společnosti Finep a Vivus, jejichž podíl na prodaných bytech v Praze byl v prvním čtvrtletí 13,5 procenta (162 bytů), resp. 6,2 procenta (74 bytů). První tři developeři si tedy z trhu ukrojili dohromady bezmála 40 procent. Nad pětiprocentní hranici se dostala už jen společnost YIT, která prodala 66 bytů, což se rovná podílu 5,5 procenta.
„Máme tady v podstatě krizi dostupného bydlení a na číslech je to dobře vidět. Pokud se má situace zlepšit, Praha musí průběžně měnit současný zastaralý územní plán, a to především na brownfieldech. Je nutné zrušit již překonané stavební uzávěry a také stanovit jasné metodiky a výklad legislativy pro jednoznačné a předvídatelné rozhodování úřadů,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.
V Praze se za celý loňský rok prodalo 5500 bytů, což znamenalo meziroční pokles o více než 17 procent. I letos tedy můžeme pozorovat dopady neutěšené situace na rezidenčním trhu, který doplácí na omezené a hlavně zdlouhavé povolování staveb. Dlouhodobě nedostatečná nabídka zvedla za dva a půl roku ceny o 48 procent.