K první rozestavěné budově D bytového komplexu KOTI Hyacint v pražských Modřanech přibudou dva nové domy E a F, jejichž výstavbou společnost YIT zahájila II. etapu realizace projektu, který se vyznačuje stejně jako všechny ostatní hodnocením v nízkoenergetické kategorii B. Budovu F však postaví dokonce v pasivním energetickém standardu, podle přísných mezinárodně uznávaných kritérií stanovených prestižním německým institutem Passivhaus Institut.
Nízkoenergetické a pasivní domy stále ještě nejsou v České republice běžným standardem. YIT Stavo patří mezi průkopníky budování tohoto druhu nemovitostí. „Vycházíme z filozofie naší mateřské finské firmy. Ta se zaměřuje na vysoce ekologické nové bydlení s maximálním respektem k přírodě. Žít v energeticky pasivních domech znamená mít komfortní a kvalitní domov, šetřit náklady a zároveň podporovat zdravé životní prostředí. Proto jsme se rozhodli jeden bytový dům komplexu KOTI Hyacint postavit právě v tomto standardu a věříme, že o nové byty v něm bude mezi našimi klienty zájem,“ vysvětluje jednatel a výkonný ředitel YIT Stavo Vladimír Dvořák.
Společnost YIT Stavo všechny své novostavby buduje podle přísných finských standardů a klade maximální důraz na kvalitu provedení. A všechny staví jako úsporné nízkonergetické domy. V případě konstrukce energeticky pasivní budovy F šla však ještě dál. Použila například vysoce kvalitní dřevěná okna s izolačním trojsklem, která mají o zhruba 50 % lepší izolační vlastnosti než okna splňující současně platné normy. U izolace obvodové stěny, střechy a terasy bylo použito o 50 % více materiálu než stanoví norma. Úniku tepla do nevytápěných prostor brání také nadstandardní izolace stropů v suterénech.
Energeticky pasivní budova F projektu KOTI Hyacint se vyznačuje velmi nízkou spotřebou energie, která však současně zajišťují svým obyvatelům vysoký komfort bydlení v létě i v zimě. Centrální rekuperační jednotka přivádí do místností čistý, okysličený vzduch, který je navíc filtrován od prachu a nečistot. „Není tedy nutné větrat nárazově okny. Na druhé straně ale není pravda, že by se v místnostech nedala otevírat okna. Dají se otevřít jako v každém jiném bytě, jen to zkrátka není potřeba. Systém řízeného větrání s rekuperací tepla nevytváří průvan, není hlučný a je možné jej kdykoli vypnout. V nových bytech je díky němu zdravé prostředí, bez plísní, prachu, pylů a smogu,“ doplňuje Vladimír Dvořák.
Rekuperační jednotka také využívá odpadního tepla ke zpětnému ohřívání přiváděného vzduchu. Tím společně s kvalitními okny, izolací a použitím solárních panelů velmi významně snižuje náklady na vytápění a ohřev teplé vody. Odpadají také náklady na klimatizaci. Podle výpočtů společnosti YIT Stavo jsou průměrné náklady jen na vytápění bytu o rozloze 70 m2 v panelovém domě z 80. let 27.400 korun ročně a ve standardních novostavbách kategorie C se pohybují okolo 18 tisíc korun. V pasivním domě F KOTI Hyacint majitelé takové bytu zaplatí ročně za vytápění pouhých 2783 korun a celkové roční náklady na bydlení budou přibližně 18.800 Kč. „Podle našich odhadů ceny za energie v budoucnu porostou. Pořízení pasivního bytu pro majitele každoročně znamená nezanedbatelnou finanční úsporu. Výhodou investice do kvalitního nového bydlení je také fakt, že tyto nemovitosti na trhu neztrácejí svou hodnotu,“ uvádí Vladimír Dvořák.
V projektu KOTI Hyacint bude postaveno ve třech etapách celkem šest domů s více než 200 byty. Prostor mezi novostavbami je řešen jako klidová zóna s parkem a dětským hřištěm. Parkování je situováno do podzemí, aby obyvatele nerušil hluk. Stávající občanskou vybavenost v okolí rozšíří nově vybudované nebytové prostory pro obchody a služby v přízemních patrech projektu. V rámci výstavby YIT Stavo také zrekonstruuje veřejná prostranství a vytvoří 131 nových parkovacích míst.
Celý projekt bude dokončen v posledním čtvrtletí roku 2015.