VELKÁ TROJKA REZIDENČNÍCH DEVELOPERŮ MÁ VÍCE NEŽ TŘETINU PRAŽSKÉHO TRHU
Třetina pražského developerského trhu je v rukou trojice největších firem. Vyplývá to ze společných analýz firem Central Group, Trigema a Skanska Reality. Trh se pomalu koncentruje do rukou předních hráčů.
Deset největších firem v současnosti disponuje více než 60procentním podílem. Důvodem je fakt, že pouze velké firmy jsou schopny dodávat na trh dostatečnou nabídku bytů v situaci, kdy úřady razantně omezily povolování nové výstavby. Velcí developeři pracují současně na přípravě řady projektů a pokud se v důsledku sporů prodlouží vydání potřebných povolení u jednoho z nich, firmy jsou obvykle schopny nabídnout jiný projekt. Pro menší hráče, kteří rozvíjejí jen jeden nebo dva projekty, může být ale tato situace fatální.
„V letošním a příštím roce ještě velcí hráči budou schopni na trh dodávat projekty schválené v minulosti. Pokud ale politici a úředníci nezmění svůj postoj k rozvoji Prahy, dopadne nedostatek povolení nakonec i na velké developery. Na trhu by to znamenalo ještě mnohem výraznější nedostatek bytů a další růst cen,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský. Již nyní se objevují informace od developerů dokonce i těch, kteří ještě v průběhu loňského roku figurovali v TOP 5, že v letošním roce nebudou mít co prodávat.
Central Group je dlouhodobě největším stavitelem nových bytů v Praze i celém Česku. Vloni prodal 1243 bytů za 5,2 miliardy korun a na pražském trhu se podílí 18,7 procenta. Za uplynulý rok tak jeho podíl narostl o téměř 2,5 procentních bodů. Dvojkou na pražském trhu je Finep s 661 prodanými byty a se zhruba deseti procenty trhu. Žádný další developer nepřekročil desetiprocentní podíl na trhu. Následuje Skanska Reality, Daramis a YIT. Celkem bylo v Praze za rok 2016 prodáno 6650 bytů s vydaným územním rozhodnutím.
Nabídka developerů se ale za stejnou dobu ztenčila. Z 5500 bytů na začátku roku 2016 jich na konci roku byly jen necelé 4000. Nedostatečná nabídka vedla k razantnímu zvýšení cen, v průběhu loňského roku o 19,5 procenta. Až tři čtvrtiny bytů v nabídce tak spadají do vyšší cenové hladiny s cenami nad 60.000 Kč za m2. Pro střední třídu je tak reálně cenově dostupná jen asi tisícovka bytů.
Není přitom vinou developerů, že je nabídka bytů tak omezená. Podle analýzy připravovaných projektů, kterou provedla společnost Central Group, mají pražští developeři v přípravě celkem asi 70 tisíc nových bytů. Jen zhruba 23 500 se jich ale může začít stavět zhruba do pěti let. Problémem je velmi dlouhý schvalovací proces, který nás podle údajů Světové banky řadí na 130. místo ze 190 zemí.