VE FINÁLE SOUTĚŽE BEST OF REALTY - NEJLEPŠÍ Z REALIT 2017 LETOS VÍCE NEŽ 40 PROJEKTŮ
Do své další fáze vstoupil již 19. ročník soutěže Best of Realty - Nejlepší z realit. V září uzavřel pořadatel soutěže, společnost BEST OF REALTY, příjem přihlášek do letošního ročníku. Odborná porota pak nominovala více než čtyři desítky projektů, které se letos budou v jednotlivých kategoriích ucházet o respektovaný titul Best of Realty - Nejlepší z realit. Mezi nimi je i 18 rezidenčních projektů.
Vyhlášení výsledků a předání ocenění těm nejlepším proběhne v úterý 7. listopadu na slavnostním večeru v Kongresovém centru České národní banky v Praze 1.
V čele osmičlenné odborné poroty soutěže, považované v tuzemsku za nejprestižnější v oboru, stojí Ing. Pavel Kühn (Česká spořitelna – Erste Corporate Banking). Jury se skládá ze zástupců Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) a dalších profesních sdružení, agentur pro výzkum trhu, bankéřů, koncových uživatelů nemovitostí, realitních makléřů a poradenských společností.
Více než 40 projektů nominovaných na letošním prvním zasedání poroty bude soutěžit v pěti základních kategoriích (Rezidenční projekty, Nová administrativní centra, Obchodní centra, Hotely a Průmyslové a skladové areály). „Současnou situaci na tuzemském realitním trhu odráží fakt, že stejně jako loni nebyla ani letos otevřena kategorie Rekonstruované kanceláře. Naopak oproti loňsku se mezi soutěžní kategorie vrátila obchodní centra, kde se již naplno projevuje sílící trend investic do stávajících center, z nichž některá procházejí významným rozšířením a modernizací. Vedle toho samozřejmě vznikají i nová obchodní centra, byť se v tomto segmentu již trh blíží ke své saturaci,“ komentuje projekty usilující o titul Jana Hrabětová, ředitelka soutěže.
„Jako obvykle je v poli soutěžících nejsilněji zastoupen rezidenční segment s celkem osmnácti uchazeči o titul. Poté, co se vloni osvědčilo rozdělení na menší a větší rezidenční projekty, jsme se i letos rozhodli hodnotit tento segment ve dvou kategoriích: větší projekty od padesáti bytových jednotek a menší projekty pod tuto hranici. Rezidenčnímu trhu letos zdatně konkuruje kategorie Skladové a průmyslové areály s celkem dvanácti nominovanými, což je odrazem trvajícího boomu průmyslových nemovitostí v České republice,“ říká Pavel Kühn, předseda odborné jury.
Dějištěm galavečera s předáváním „českých realitních Oscarů“ bude v úterý 7. listopadu tradičně Kongresové centrum České národní banky na Senovážném náměstí v Praze 1. „V úvodu galavečera, jehož se každoročně účastní čelní představitelé českého realitního trhu, architekti, developeři, osobnosti právnického, finančního a veřejného života, budou v krátkém filmu prezentovány všechny projekty soutěžící v letošním ročníku soutěže o tento prestižní titul. Poté budou představeny užší nominace a následně vyhlášeny a oceněny vítězné projekty. Vítězové a ocenění již tradičně převezmou z rukou porotců a zástupců partnerů soutěže originální skleněné trofeje a pamětní tabulky určené například k umístění u vchodových dveří do oceněné budovy,“ přibližuje průběh slavnostního večera Jana Hrabětová.
Mezi rezidenčními projekty se v kategorii větších projektů utkají mimo jiné Viladomy Na Vackově (developer: Metrostav Development) či Dock River Watch 2 (Crestyl), v kategorii menších rezidenčních projektů pak Hendlův dvůr (Skanska Reality), Villa Atrium Bubeneč (Codeco) či top´rezidence Šárecké údolí (KKCG Real Estate).
Mezi novými administrativními centry soupeří o titul mimo jiné Mechanica (developer: Penta Investments) a Five (Skanska Property). V kategorii skladových a průmyslových areálů se o vítězství ucházejí mimo jiné Assa Abloy Panattoni Park Stříbro (developer: Panattoni Europe), SEGRO Logistics Park Prague (SEGRO) či CTPak Planá nad Lužnicí (CTP). Mezi obchodními centry nominaci získalo mj. rozšíření Centra Chodov (developer: Unibail-Rodamco) či Aupark Hradec Králové (HB Reavis). V kategorii hotelů bude soutěžit například Theresian Hotel & Spa Olomouc či Hotel Royal Prague.
Přehled všech soutěžících projektů bude od 5. října 2017 uveřejněn na webu soutěže www.bestofrealty.cz.
Vedle titulů z výše uvedených kategorií získá Zvláštní cenu poroty projekt, který se v uplynulém období výjimečným způsobem zasloužil o rozvoj českého realitního trhu či jinak obohatil trh a jeho prostředí. Svou speciální cenu tradičně udělí také Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. Stejně jako vloni bude udělena laická cena - Cena čtenářů. Svůj hlas oblíbenému projektu bez ohledu na kategorii je možné od 5. října udělit prostřednictvím webové stránky soutěže (www.bestofrealty.cz). V této kategorii je - podobně jako v případě Zvláštní ceny poroty a Ceny ARTN - udělována pouze jedna cena pro vítěze.
O soutěži
Vyhlašovatelem a organizátorem soutěže je BEST OF REALTY, s. r. o. Soutěž se již tradičně koná pod odbornou záštitou Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, sdružující významné osobnosti české developerské scény a souvisejících oborů. Rozhodujícími kritérii při posuzování kvality přihlášených a následně soutěžících projektů jsou vždy výběr lokality, urbanistické a architektonické řešení, kvalita realizace a úspěšnost na trhu nemovitostí; ocenění se tak může dočkat jen projekt, který oproti ostatním přináší výraznou přidanou hodnotu.
V historickém defilé vítězů figurují projekty, jejichž kvalitu již stačil prověřit čas. Jmenujme například Tančící dům, BB Centrum a jeho budovy, Main Point Karlín, komplex River City a jeho součásti Danube House, Nile House a Amazon Court v kategorii kanceláří, obchodní centra Palác Flóra, Centrum Černý Most, Slovanský dům, Galerie Vaňkovka, Arkády Pankrác či Forum Nová Karolina, designové hotely Josef Praha a Miura v Beskydech či projekty, které stojí mimo vypsané kategorie a jimž byla udělena zvláštní cena odborné poroty: Hergetova cihelna přispívající k revitalizaci pražské Malé Strany, Národní technická knihovna v Praze 6, rekonstrukce usedlosti Ladronka z dřívějšího squattu na místě bývalého statku ze 17. století v Praze 6 či obec Lipno nad Vltavou za svůj strategicky propracovaný dlouhodobý územní a stavební rozvoj, jenž úspěšně kombinuje investice veřejného a soukromého sektoru zejména v oblasti cestovního ruchu. Mezi osobnostmi oceněnými speciální cenou Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN Award for Excellence) jsou například předseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního Karel Večeře, architekt a historik české architektury Zdeněk Lukeš, úspěšný podnikatel, filantrop a ostravský patriot Jan Světlík za rozvoj Dolních Vítkovic či Jiří Antoš za originální projekt rodinného naučně zábavného parku Mirakulum v bývalém vojenském prostoru v Milovicích. Vloni cenu ARTN získalo Mezinárodní výzkumné centrum ELI v Dolních Břežanech u Prahy.