V Brně začíná poptávka po nových bytech převyšovat nabídku. I proto už neplatí, že je při kolaudaci novostavby stále polovina bytů volná. Kdo chce získat byt v žádané dispozici, měl by se zajímat včas a rezervovat si ho s alespoň ročním předstihem.
Lokalitou, kde se ale i přes útlum způsobený nejasnostmi okolo územního plánování intenzivně staví, je Královo Pole. Na bydlení se mění i zdejší brownfield v ulici U Červeného mlýna. Na jeho místě vzniká bytový dům Ponavia rezidence. Ten je jediným podobným projektem v Brně, který developer staví z nových velkoformátových tvárnic.
Starší byty v centru jsou vyprodané, novostavby proměňují Královo Pole
Vysoká poptávka po bytech v blízkosti centra v Brně naráží na to, že jich není dostatek. V původní zástavbě už byty své majitele mají, část prostor navíc zabírají firmy s drobnými provozovnami a prodejnami. Také proto vznikají novostavby, které oživují jednotlivé části města. „I tady je ale nabídka omezená a koupit byt v dokončené novostavbě blízko centra je skoro nemožné. Zatímco dříve byla ještě při kolaudaci polovina bytů k mání, dnes už to neplatí. Pokud chtějí mít dispozici podle svého přání, musí se zájemci u kvalitních projektů ozvat nejpozději rok dopředu,“ říká Alex Veselý, ředitel společnosti Trikaya, která pravidelně analyzuje brněnský trh s novostavbami.
V Brně je největší zájem o byty v novostavbách v Brně-střed, Slatině, Líšni, Bystrci a Králově Poli. Posledně jmenovaná lokalita má pro obyvatele velké kouzlo svou dostupností do centra a dokončené královopolské tunely tu zrychlily i cestování autem. „Zájem lidí o bydlení v centru Králova Pole přetrvává a svou pozornost sem upírají i stavitelé. Stoupá tlak na využití prostor bývalých továren a průmyslových komplexů, které nyní chátrají. Právě v přestavbě a proměně starých brownfieldů je největší potenciál této čtvrti,“ doplnil Alexej Veselý.
Skoro vyprodáno, hlásí novostavby
Nově vznikající novostavby odráží odlišné požadavky klientů, často tedy počítají s kombinací dispozic od 1 + kk po 4 + kk a většími. „Snažíme se, aby byl poměr vyrovnaný, protože výběr dispozic má vliv na to, jací obyvatelé se nastěhují a jak bude dům fungovat,“ říká Veselý. Zájem o byty v Králově Poli je podle něj obrovský. Důkazem je nejnovější projekt společnosti Trikaya, bytový dům Ponavia rezidence, který vzniká na místě bývalého brownfieldu v ulici U Červeného mlýna. Rok od zahájení prodeje má svého majitele 88 % bytů. Do kolaudace přitom zbývá ještě půl roku. Nejvíce atraktivní byla dispozice 2 + kk, překvapením byla vysoká poptávka po 3 + kk. Zájem je i o komerční prostory budovy.
Místo brownfieldu bydlení
V současné době už není po bývalém opuštěném a chátrajícím průmyslovém objektu, místo kterého vzniká Ponavia rezidence, ani památka a stavba bytového domu už roste nad úroveň terénu. „Hotová je hrubá stavba garáží i sklepů a nyní vzniká nadzemní část, tedy jednotlivé byty a chodby. Zatím máme hotové 3. patro, čekají nás ještě další 3 podlaží,“ popisuje Alexej Veselý. Projekt má plánovanou energetickou třídu A. Nízké energetické náročnosti napomáhá zvolený materiál – stavaři pracují s vápenopískovými cihlami Kalksandstein. Tento materiál se ve světě vyrábí již od roku 1895. Ač v sousedním Německu je z tohoto materiálu postaveno cca 45 % všech staveb, v České republice je Kalksandstein stále poměrně neznámý. Technologie je unikátní strojním zděním, materiál Kalksandstein též vyniká svými akustickými, statickými a akumulačními vlastnostmi. Proto je používán při stavbě asi 50 % všech pasivních domů v Německu a též je z něj stavěno přibližně 60 % všech bytových domů v Německu. Německý zákazník je mnohem náročnější na vnitřní mikroklima, akustickou i tepelnou pohodu, a právě to tento materiál bez výhrad splňuje.
Situace se nyní mění a tyto kvalitní materiály se v Česku začínají pomalu ale jistě od roku 2006 prosazovat. Cihly jsou vyráběny pouze z vápna, písku a vody a kromě úspory energií fungují jako dobrý zvukový izolant, takže se mezi byty nepřenáší hluk zvenčí ani od sousedů. Navíc jsou nehořlavé a snesou velké zatížení, takže nosné stěny mohou být štíhlejší a ušetřit 5–7 % obestavěného prostoru. „Materiál má velkou hustotu a přitom je tenký, slouží také jako regulátor letního tepla, protože má tendenci v největších vedrech část teploty odebrat,“ vysvětluje Veselý. Cihly se rychle staly vyhledávaným řešením pro pasivní a ekologické bydlení, Ponavia rezidence je však jedním z největších projektů v Česku, který je používá i pro stavbu bytového domu. V Brně se jedná o jediný bytový dům, který se staví z nových velkoformátových tvárnic KS-QUADRO Zapf Daigfuss.
Ponavia rezidence