Vláda na svém jednání 16. června 2014 odložila projednání zprávy o přípravě operačních programů pro období let 2014-2020. Na jejich dopracování a odeslání do Bruselu má již jen zhruba tři týdny. Aliance Šance pro budovy společně se Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR navíc spočítala, že při jejich současném nastavení bude Česku chybět nejméně 23 miliard korun na energetické úspory, ke kterým nás zavazuje směrnice EU.
Nové operační programy totiž musí mimo jiné pomoci naplnit český závazek úspor energie do roku 2020, který vyplývá z evropské směrnice o energetické účinnosti. Ministerstvo průmyslu a obchodu jej vyčíslilo na 48 PJ do roku 2020 a celý jej lze zrealizovat jen renovacemi budov.
Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR a aliance Šance pro budovy, kteří disponují materiálem Ministerstva pro místní rozvoj ČR (MMR) o aktuálním stavu evropských fondů, přitom spočítali, že při současném nastavení nebude na splnění cíle dost peněz. Konkrétně výši energetických úspor vypočítali při současném nastavení programů jen na 38-40 PJ, místo plánovaných 48 PJ. „Ministerstvo průmyslu a obchodu zpracovalo Národní akční plán energetické účinnosti pro ČR. Jeho součástí je seznam opatření, jejichž prostřednictvím budou cíle naplněny. Reálně bychom potřebovali navýšit objem peněz v rámci těchto opatření na energetické úspory nejméně o 23 miliard korun. Pokud se nepodaří tyto finanční prostředky zajistit, reálně hrozí, že Česká republika směrnice EU nesplní,“ řekl k tomu Pavel Ševčík, viceprezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR.
Nedostatek peněz je i v národním programu Nová zelená úsporám. Původně měl stát do tohoto programu nasměrovat 27 miliard korun do roku 2020, v poslední době ale ministr životního prostředí Richard Brabec hovoří spíše o částce 15-20 miliard korun. Na vině je mimo jiné výpadek peněz z emisních povolenek. „Pokud chce vláda dostát svých slibů z koaliční smlouvy o masivní podpoře energeticky úsporných renovací budov, měla by výpadek peněz dofinancovat z jiných zdrojů. Nabízí se jí totiž jedinečná šance, jak nyní vytvořit dlouhodobý a stabilní podpůrný program pro všechny typy budov, tedy nejen pro rodinné domy, ale i pro veřejné budovy a bytové domy,“ uvedl Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance podporující energeticky úsporné stavebnictví.
Pokud jde o celkové investice ve stavebnictví, tak podpůrné programy podle propočtů Šance pro budovy a Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR mohou vybudit do roku 2020 asi 350 miliard korun. Vytvořily by zhruba 35 tisíc pracovních míst a přinesly jedno procento k růstu českého HDP ročně. [1] Po roce 2020 by pak tato opatření mohla uspořit odběratelům, tedy domácnostem, firmám a institucím, minimálně 25 miliard korun ročně a pomoci také větší nezávislosti Česka na nejistých zahraničních dodávkách energie.
Aliance Šance pro budovy již v březnu zveřejnila hodnocení posledních dostupných verzí návrhů operačních programů k čerpání podpory z evropských fondů z pohledu úspor energie v budovách. Jednotlivé programy oznámkovala jako ve škole: od jedničky do pětky. Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, v jehož čele stojí Věra Jourová, zatím za návrh „svého" programu dostalo nejhorší známku ze všech, čtyřku. A to i přesto, že prostřednictvím Národního orgánu pro koordinaci má na starosti přípravu všech operačních programů. Od té doby se však již ministerstvo v některých aspektech zlepšilo, například mírně navýšilo alokaci, a také podmínky podpory více odpovídají dobře nastavenému OPŽP. Ještě však není zřejmé, jaký způsob podpory program zvolí a zda nebude stejně neúspěšný, jako je poslední verze programu Panel, který nabízí neatraktivní úvěry.