Průměrná úroková sazba u hypoték v České republice v březnu poprvé v historii klesla pod dvouprocentní hranici a zastavila se až na rekordní hodnotě 1,97 procenta. Lidé si v březnu sjednali 9375 hypoték v celkovém objemu 17,906 miliardy korun. Průměrná výše hypotéky mírně překročila 1,9 milionu korun. Vyplývá to z aktuálních dat Fincentrum Hypoindexu.
„Extrémně výhodné hypoteční sazby, které od loňského roku takřka každý měsíc přepisují rekordní hodnoty, lákají stále více lidí. Vidíme to i u našich nejprodávanějších rezidenčních projektů, kde si hypoteční úvěr při koupi bytu nyní sjednává pět lidí z deseti,“, komentuje současnou situaci RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti EKOSPOL a. s.
A dále pokračuje: „Současná situace na trhu výrazně nahrává lidem, kteří se pro hypoteční úvěr rozhodují. Úroky totiž stále přepisují rekordní hodnoty a nezdá se, že by měl přijít výraznější nárůst. Tuzemským bankám se totiž hromadí peníze na účtech a za situace, kdy si komerční banky v Evropě ukládají peníze u centrálních bank i se zápornými úroky, se jim vyplatí půjčit je klientům, byť s nižším úrokem než dříve. Významnou roli hraje také snaha bank přetáhnout klienty od konkurence, kterým nyní končí jejich minulé fixační období.
S příchodem jara, které je na realitním trhu nejsilnějším obdobím roku, se bude aktivita bank v oblasti hypoték pravděpodobně ještě zvyšovat. Hypoteční trh by tak letos mohl překonat i loňský rekordní rok, kdy se sjednalo celkem 104 639 hypoteční úvěrů v celkovém objemu 190,42 miliardy korun.
Současný vývoj na hypotečním trhu však pro zájemce o vlastní bydlení představuje i určité riziko. Každý, kdo nyní hypotéku zvažuje, by měl pečlivě zvážit to, zda bude schopen své současné závazky platit i v budoucnu. Je jasné, že současně rekordně nízké úrokové sazby u hypoték nevydrží věčně. Očekávané zvýšení hypotečních splátek po skončení jejich aktuálních fixací může už za pár let způsobit mnoha domácnostem značné problémy. I nárůst o pouhý jeden procentní bod může měsíční splátku navýšit i o několik tisíc korun. Pokud si nyní někdo bere hypotéku takzvaně na krev, bude mít v takovém případě velké problémy se splácením. Předejít možným problémům v budoucnosti pomůže důkladné finanční plánování. Více než vhodné je také mít k dispozici zhruba šestinásobek všech měsíčních výdajů pro mimořádné a neočekávané situace.“