„Banky se již teď perou o klienty jako divé. Úroky na hypotékách se proto letos nejspíše podívají na nová historická minima,“ říká Evžen Korec, šéf společnosti EKOSPOL. Vychází z faktu, že tuzemské banky letos začaly o klienty bojovat nečekaně brzy. Již probíhající zostřený boj finančních ústavů prostřednictvím úrokových slev na hypotékách se tak promítne do situace na trhu s byty. Zajistí mu nejspíš další pozitivní impuls.
Listopadová intervence České národní banky za oslabení koruny způsobila, že banky mají k dispozici ještě více volných peněz. Příležitostí, jak je zhodnotit, je však stále poskrovnu. Jednou z mála výjimek je trh s bydlením. Na něm jsou Češi ochotni zadlužit se i v současných náročných ekonomických podmínkách. Proto se banky soustředí právě na něj a svádějí ostrý boj o klienta – s úrokovými slevami na hypotékách letos přišly v předstihu zhruba dvou měsíců.
„Počítáme, že letos se v Praze prodá přibližně pět tisíc nových bytů. Stejně jako loni. Pokud by však agresivní boj bank neustal, může to číslo být ještě vyšší,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL. „V tomto případě platí, že banky se perou a developeři ‚smějou‘. Ambicí společnosti EKOSPOL je přitom stát se jedničkou v počtu prodaných nových bytů v Praze.“
Například Česká spořitelna už od ledna nabízí při pětileté fixaci sazbu 2,69 procenta, což je vůbec nejméně v její dosavadní historii. S úrokovými slevami podle výše úvěru již také začala ČSOB a Hypoteční banka. Přidávají se další ústavy, jako je UniCredit Bank, Sberbank či LBBW. V minulých letech přitom banky postupovaly opatrněji – se slevami začínaly obyčejně až v průběhu března či dubna. Podle Hypoindexu se průměrná úroková sazba u hypoték ocitla dějinně nejníže loni v červnu, kdy činila 2,95 procenta. V současnosti se pohybuje mírně nad třemi procenty, ale pokud zostřený boj bank neustane, klesne průměrná sazba nejen pod hodnotu tří procent, ale i pod úroveň dosavadního historického minima.
Intervence ČNB však k zesílení poptávky po nemovitostech přispívá ještě z minimálně jednoho podstatného důvodu. „Lidé jsou nyní stále zřetelněji přesvědčeni o tom, že centrální banka je může ‚přes noc‘ připravit o část úspor, které mají v bance,“ uvádí Korec. „Proto zaznamenáváme i poměrně vysokou poptávku po bytech na investici. Lidé také byty kupují, aby své prostředky uložili někam jinam než právě na bankovní konto. Tuto poptávku dobře registrujeme i v případě dvou našich nejprodávanějších bytových projektů, areálů Panaroma Kyje a Nové Měcholupy,“ uzavírá Evžen Korec.