Celkem 170 případů nekvalitně zpracovaných průkazů energetické náročnosti budov odhalila v roce 2014 při kontrolách Státní energetická inspekce. Celkem bylo provedeno 3774 kontrol, chyby tedy obsahovala 4,5 procenta průkazů.
Nejčastějším prohřeškem bylo, že chyběly některé zákonné náležitosti nebo byl průkaz špatně spočítán. „Právě řešíme případ jednoho zpracovatele z Opavy, který měl špatně spočítaných osm průkazů z deseti, na konci mu vyšla úplně jiná energetická třída, než daná budova měla. Zahájili jsme správní řízení a tento zpracovatel může být pokutován až do výše 5 milionu korun. V případě opakování deliktu, bude přezkoušen, a když neuspěje, bude mu odebráno oprávnění,“ uvedl ředitel Státní energetické inspekce Pavel Gebauer.
Podle Gebauera není výjimkou, kdy zpracovatel vychází pouze ze zastaralé dokumentace a neověří si skutečný stav na místě. Výsledná energetická třída pak neodpovídá realitě. Podle Ministerstva průmyslu a obchodu bylo za loňský rok zpracováno celkem 18 122 průkazů. Je tedy pravděpodobné, že tisíce z nich obsahují vážná pochybení. SEI se chce proto v letošním roce na nekvalitní zpracovatele ještě více zaměřit. „Školíme naše pracovníky na software, který dokáže PENB zkontrolovat na konzistenci zpracovaných dat. U koho se najdou nesrovnalosti, zahájíme kontrolu zpracovatele,“ dodal Gebauer.
Podle Petra Holuba z aliance Šance pro budovy na špatně spočítané průkazy doplácí především kupující. „Údaje na energetickém průkazu poskytne kupujícímu důležitou informaci o tom, jak je dům energeticky náročný. Například rozdíl mezi energetickými třídami B a E může u rodinného domu činit i 30 tisíc korun na platbách za energie ročně. Pokud je tedy průkaz zpracován špatně, nového majitele domu může čekat nepříjemné překvapení v podobě účtu za energie,“ říká k tomu ředitel Šance pro budovy Petr Holub.
A jak nekvalitního zpracovatele poznat? Podle Petra Kotka z Asociace energetických specialistů (AES) by si lidé měli dát pozor především na cenu průkazu a rychlost zpracování. „Podezřelé je, když je průkaz příliš levný a zpracován do druhého dne. Za tisíc korun se zkrátka kvalitní průkaz zpracovat nedá, zvláště je-li zpracovatel z druhého konce republiky. Zpracovatel by se měl na budovu vždy přijet podívat osobně, a proto je dobré vybírat zpracovatele ze svého okolí a nedat na nejlevnější nabídky na internetu,“ říká Kotek. Kupující má navíc právo dle občanského zákoníku PENB reklamovat až 5 let zpětně a prodávajícímu se tak nekvalitní PENB může vrátit a mít z toho nepříjemnosti.
Průkaz energetické náročnosti budov by měl mít každý, kdo staví nebo provádí větší stavební úpravu, ale také každý, kdo chce prodat či pronajmout svou nemovitost. Povinnost zpracovat PENB budou mít postupně i všechny veřejné budovy i bytové domy. Novela zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, který popisuje PENB, je právě v poslanecké sněmovně a některé parametry ještě zpřesní. Realitní kanceláře například budou muset dbát na to, aby si prodávající průkaz zajistil. Jinak se vystavuje hrozbě sankcí nejen on, ale i realitní kancelář. Zákon by měl začít platit na jaře.
Aktuální informace o tom, kdo přesně má povinnost zpracovat průkaz, lze zjistit například na stránkách www.prukaznadum.cz.