Uvedený závěr je výsledkem studie o bytovém fondu v České republice, kterou připravila společnost FINEP. Ta vedle svých vlastních dat čerpala z evropských statistik „Housing Statistics in the European Union“.
V citované studii se píše, že největší boom výstavby bytů v České republice byl v sedmdesátých a osmdesátých letech dvacátého století. Po roce 1989 výstavba poklesla. V letech 1990-2000 se dostala výstavba nových bytů do recese, přičemž mírně narůstat znovu začala až od roku 2001.
Výstavba bytů v kontinentální Evropě měla v minulosti několik vývojových etap. První z nich bylo období do druhé světové války. Během něj se nejvíce stavělo například v Lucembursku, v Belgii, v Dánsku nebo ve Velké Británii. Ze zemí bývalého socialistického bloku pak zejména v Litvě, v Lotyšsku, v Československu a v Estonsku. „Velký nárůst nového bydlení v zemích střední a východní Evropy, tedy včetně Československa, však nastal po druhé světové válce. V průběhu let 1945 – 1990 vznikla téměř polovina současného bytového fondu v České republice,“ upřesňuje generální ředitel FINEP Tomáš Pardubický.
Od roku 1990 pak počet dokončených bytů v České republice významně poklesl. V devadesátých letech činil podíl nových bytů na celkovém bytovém fondu zhruba 8 procent. Zeměmi s vysokým podílem bytů dokončených mezi léty 1990-2000 byly zejména Irsko, Kypr, Portugalsko, Rakousko a Finsko. Ze zemí bývalého socialistického bloku pak především Polsko.
Nový impuls pro moderní výstavbu začal až od roku 2001. Za poslední desetiletí (2001-2012) se v České republice dokončilo celkem 329 tisíc bytů, což je přibližně 13 procent bytového fondu. Nejvíce bytů se v tomto období postavilo v roce 2007 (téměř 42 tisíc), od roku 2008 vlivem ekonomické recese nastává opět pokles (v průměru se v letech 2008-2010 stavělo 35 tisíc nových bytů ročně). „Lze konstatovat, že se od roku 1990 a poté od roku 2000 stavělo sice méně, ale o poznání kvalitněji. Byty jsou za posledních dvacet let významně komfortnější, prostornější, s individuálním sociálním zařízením. Lepší je také okolní občanská vybavenost. Zatímco dříve se nejprve stavělo a až poté se zde budovala městská hromadná doprava, dnes je tomu naopak. Investoři se snaží hledat místa pro zástavbu co nejblíže k již existující občanské vybavenosti,“ doplňuje Tomáš Pardubický.
Tomáš Pardubický také zmiňuje, že uvedené statistiky jasně potvrzují velký potenciál dalšího růstu výstavby bydlení v České republice. „Bytový fond v České republice je poměrně starý. Průměrné stáří bytu je zde kolem 30-50 let. To potvrzuje potenciál očekávaného růstu výstavby nových bytů v dalších letech,“ doplňuje Tomáš Pardubický.