STAVEBNICTVÍ VSTOUPILO DO LETOŠNÍHO ROKU ÚSPĚŠNĚ, VÝSTAVBA V PRAZE ALE STÁLE ZAOSTÁVÁ
České stavebnictví navázalo na loňský úspěšný rok a pokračuje v růstu i letos. Stavební produkce se v lednu meziročně zvýšila o rovných šest procent, vyplývá z aktuálních dat českého statistického úřadu (ČSÚ). Výrazně vzrostla produkce inženýrského stavitelství (o 18,9 %), o něco méně (3,3%) posilovalo pozemní stavitelství. Dařilo se i rezidenční výstavbě, stavební firmy v celém Česku začaly v lednu stavět 2965 bytů, tedy o šest procent více než v prvním měsíci loňského roku, cituje čísla ČSÚ na počátku svého komentáře RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
A dále pokračuje: Praha zůstává v tomhle ohledu stále druhá za prvním Středočeském krajem, kde se v lednu začalo stavět hned 543 nových bytů, zatímco v hlavním městě jich statistici napočítali 352. S mírným odstupem skončil třetí Jihomoravský kraj (308 zahájených bytů).
Výraznější propad zaznamenalo hlavní město z pohledu dokončených bytů, kdy s 230 nově dokončenými byty skončilo mezi kraji až na pátém místě. I v této statistice dominují střední Čechy (570 dokončených bytů), následované Jihomoravským krajem (269 dokončených bytů), Olomouckým krajem (258 dokončených bytů) a Moravskoslezským krajem (232 dokončených bytů).
Pokud by tento trend pokračoval i nadále, nedokončilo by se letos v Praze ani tři tisíce nových bytů. Kvůli přirozené migraci, potřebné obměně bytového fondu a obrovskému deficitu z minulých let by přitom hlavní město potřebovalo každoročně dokončovat minimálně deset tisíc bytů, ne-li více.
Zdá se však, že se začíná blýskat na lepší časy. První dobrou zprávou pro developery a všechny, kdo chtějí bydlet ve vlastním, je to, že ministerstvo pro místní rozvoj dokončilo přípravu zcela nového stavebního zákona, který by mohl výrazným způsobem urychlit povolování nových staveb. Snad v něm správné principy, jako je například fikce souhlasu, zůstanou i po očekávané smršti pozměňovacích návrhů ze strany různých poslanců.
Zásadnější přínos pro zvýšení dostupnosti bydlení, který navíc bude vidět už v nejbližších měsících, má intenzivní činnost náměstka primátora Petra Hlaváčka a jeho týmu. Díky jejich osobnímu nasazení se podařilo výrazným způsobem postrčit dopředu hned několik velkých rezidenčních projektů, které mnoho let ležely zaseknuté na městských částech. Pokud se podaří dotáhnout současná jednání do úspěšného konce, mohly by se na trh opět vrátit cenově dostupné byty. Škoda jen, že jsme k tomu potřebovali několik let krize na rezidenčním trhu a výrazné zhoršení dostupnosti bydlení, uzavírá svůj komentář Evžen Korec.