STAVEBNICTVÍ SICE ROSTE, BYTŮ JE VŠAK MÉNĚ A MÉNĚ
"Stavebnictví za duben rostlo. Dokonce o 7,7 procenta. Dobrá zpráva, zdálo by se na první pohled, na ten druhý to ale už tak žhavé není ", píše ve svém komenáři Michaela Tomášková, výkonná ředitelka, Central Group a.s. A dále pokračuje: "Z dnes zveřejněných předběžných dat stavebních prací za rok 2017 je totiž zřejmé, že na tom náš obor není nejlépe. Takzvané stavební práce S totiž dosáhly loni objemu 453 miliard korun, což je o téměř 100 miliard (v podstatě o pětinu) méně než v roce 2008, kdy bylo české stavebnictví na vrcholu.
Nikoho asi nepřekvapí, že dobře na tom není ani výstavba bytů. Za první čtyři měsíce roku totiž stavební úřady v Praze povolily jen 262 nových bytů. Kdyby šlo povolování tímto tempem i v nadcházejících měsících za celý rok by se v Praze zahájilo méně než 1000 bytů. A to je zcela nedostatečné.
Vloni bylo v Praze zahájeno jen 2500 bytů, když za stejné období se prodalo 5500 a deficit na trhu tak dále narůstá. A prodalo by se daleko víc. Poptávka je velmi vysoká, a to přesto, že již loni byla regulována vysokými cenami. Ty se zvedly za poslední dva roky u nových pražských bytů o 40 procent. Zkrátka čeho je málo, to je drahé.
Jediným řešením krize v bytovém sektoru je tak masivní povolování nových bytů, které jako jediné přinese na trh dostatečnou nabídku. Její absence je totiž tím důvodem, proč jsou ceny bytů tak vysoké. A nestaví se, přinejmenším v Praze, proto, že aktivistická část politické reprezentace výstavbu brzdí. Územní plán je starý více než 20 let a jeho změny prakticky neprobíhají. Návrh toho nového je sice po mnohaleté náročné přípravě na světě, ale to je teprve začátek procesu jeho schvalování na další řadu let. Nastartování bytové výstavby je ale potřebné hned. Pomůže totiž celému stavebnictví vybřednout z nelichotivých čísel a vrátit se na předkrizovou úroveň," uzavírá svůj komentář Michaela Tomášková.