Snížení DPH na bydlení by pomohlo jak lidem, tak českému stavebnictví a zároveň by zvýšilo i zaměstnanost - říká se ve zprávě developerské firmy Ekospol. Aktuálně má totiž dvanáct zemí EU nižší sazbu DPH na bydlení než Česká republika.
Stavební produkce v České republice loni meziročně reálně klesla o 8,3 procenta, v porovnání s předkrizovým rokem 2008 dokonce o 25,1 procenta. Slabé stavebnictví zásadním způsobem brzdí a oddaluje tolik kýžené ekonomické oživení a s ním spjatý růst zaměstnanosti. Snížení DPH na bydlení by tuto neblahou situaci pomohlo vyřešit.
„V některých zemích EU mají sazbu DPH na bydlení třeba jen ve výši tří nebo pěti procent. A někde je bydlení od DPH dokonce zcela osvobozeno. Proč má tedy Česká republika aplikovat poměrně vysokou sazbu patnácti procent, a zvláště v období, kdy se tuzemské stavebnictví nalézá v tak žalostném stavu?“ táže se Evžen Korec, šéf společnosti EKOSPOL
Hned ve dvanácti zemích Evropské unie je na bydlení aplikována nižší sazba DPH než v České republice, kde činí patnáct procent. V době, kdy vláda uvažuje o zavedení třetí, nejnižší sazby DPH na léky a možná též na knihy, dětské pleny a výživu, stojí za vážnou úvahu, zda by tato sazba neměla být aplikována právě i na bydlení. Třeba jen po určité přechodné období, dokud se stav českého stavebnictví citelně nezlepší a ekonomika se nevymaní z tíživého útlumu. Nižší sazba by v rámci EU nebyla ničím neobvyklým. Například Polsko aplikuje sazbu osm procent, Rumunsko pět procent, Francie 5,5 procenta a Lucembursko dokonce jenom tři procenta. Na Maltě a v Portugalsku je bydlení od daně osvobozeno.
„Pokud by například nové byty byly v ČR zatíženy sazbou DPH ve výši pěti procent, cena průměrného bytu, který máme v nabídce, by klesla o čtvrt milionu korun,“ vypočítává Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL. „To by výrazným způsobem povzbudilo skomírající české stavebnictví a poskytlo tolik potřebnou vzpruhu celému trhu práce.“
České stavebnictví podle odhadů poklesne i v roce 2014, a to navzdory mírnému růstu ekonomiky. Hned čtvrtina stavebních firem plánovala podle prosincové analýzy letos propouštět, dalších šestnáct procent z nich nebylo rozhodnuto.
„Mám rád děti a vím, jak dostupné pleny usnadňují rodičům život. Zejména mladým párům by ale život více usnadnilo dostupnější bydlení. Zesílená poptávka po bydlení by následně dala práci stavebním firmám a jejich zaměstnancům, z nichž mnozí se jinak bohužel ocitnou na pracovních úřadech s žádostí o sociální dávky,“ uzavírá Evžen Korec.