Na první schůzi poslanecké sněmovny budou nově zvolení poslanci hlasovat o zákonném opatření senátu, které od 1. ledna 2014 zvyšuje DPH u pozemků ze současných 0 % na 21 %. Pokud zákonné opatření vstoupí v platnost, což je velmi pravděpodobné, dojde kvůli zvýšení DPH od 1. ledna 2014 ke skokovému zdražení nových bytů. Cena každého nového bytu se totiž skládá z ceny bytové jednotky a poměrné ceny pozemků, na nichž bytový dům stojí.
„Považuji za naprosto nezodpovědné schvalování připravovaných zákonů navrhovaných s platností od 1. ledna 2014 prakticky na konci roku 2013. Vzhledem k tomu, že před dvěma lety tomu bylo obdobně, nebál bych se již Českou republiku označit za legislativní Kocourkov,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti EKOSPOL.
Naráží tím na chaos z podzimu roku 2011, kdy ještě v polovině prosince nebylo jasné, zda-li snížená sazba DPH bude od 1. ledna 2012 činit původních 10 %, nebo se zvýší na 14 %. „Tehdy to pro mnohé kupující znamenalo obrovské komplikace, protože měli hypotéky sjednány na přesné ceny a najednou hrozilo, že se tyto ceny ze dne na den změní o desítky až stovky tisíc. Pamatuji si na nájezdy doslova zdivočelých klientů, kteří ve snaze vyhnout se zvýšení ceny žádali předčasné splátky a předčasná čerpání hypotéčních úvěrů,“ vzpomíná Korec.
Historie se opakuje
Navzdory silné kritice, kterou za daňový chaos sklízela Nečasova vláda v závěru roku 2011, se legislativní neumětelství po dvou letech znovu opakuje. A i nyní to pro kupující, kteří mají již schválené hypotéky a počítají s profinancováním své nemovitosti v průběhu příštího roku, znamená velké komplikace. O konkrétní výši DPH totiž rozhoduje okamžik přijetí platby při zaplacení kupní ceny, nikoli datum uzavření smlouvy či datum kolaudace bytové jednotky.
„V současné době registrujeme masivní vlnu přednostních plateb u těch klientů, kteří si již byt zakoupili a mají např. i část kupní ceny již uhrazenu. Tyto klienty jsme na změnu ve výši DPH u pozemků upozorňovali mailem v předstihu a předpokládáme, že budou chtít své byty maximálně profinancovat před koncem roku a vyhnout se tak navýšení ceny,“ doplňuje Evžen Korec.
Další rána pro stavebnictví?
Neblahé budou i konsekvence zvýšení DPH pro české stavebnictví. „V současném stavu, kdy stavebnictví v ČR meziročně kleslo o zhruba 10 %, nepokládám za šťastné, pokud jsou navrhovány zákony, které dále zhorší dostupnost nového bydlení. V době nízkých veřejných investic do infrastruktury představuje totiž výstavba bytů pro stavebnictví v ČR jeden z posledních významných zdrojů zakázek,“ uzavírá Korec.