Nevšední bydlení s netypickým architektonickým řešením s nádhernými výhledy na krkonošské masivy. Tak byl na tiskové konferenci představen nový rezidenční projekt Hrádeček v krkonošských Mladých Bukách. Mnohokrát oceněný architekt Antonín Novák ze studia DRNH pojal horskou lokalitu s maximálním respektem k okolní krajině a navrhl dům jako terénní vlnu, jejíž koncepce je inspirována nejnovějším světovým trendem - tzv. landscape architecture.
Jedenadvacet nadčasových vil vyroste v sousedství golfového hřiště a hotelu Grund Resort Golf&Ski. Počítá se zde s 15 vilami A100, se zastavěnou plochou 100 m², garáží 28 m² a terasou 21 m² a se šesti vilami B200 se zastavěnou plochou 200 m², garáží 32 m² a terasou 60 m².
Autorem projektu se stala renomovaná architektonická kancelář Atelier DRNH, která má dvacetiletou praxi v realizaci staveb do exponovaných krajinných či historických podmínek. Během svého působení obdržela dvě desítky ocenění u nás i v zahraničí, například v soutěžích Stavíme ekologicky, Stavba roku, Grand Prix OA, Stavba Jihomoravského kraje, získala také nominace na Mies Van Der Rohe Award, Piranesi Award.
Inspirace aktuálním světovým trendem, tzv. landscape architecture, nespočívá ani tak ve fůzi land artu a architektury, ale jde spíše o nový přístup k přírodě. Architekt Antonín Novák ze studia DRNH popisuje filosofii projektu tak, že se v případě Hrádečku jedná o „hladkou linku svahu nerušeně pokračující v linii střech řadových domů porostlých travou. Hranice mezi stavbou a krajinou se smazává. Uspořádání řadových domů je definováno vrstevnicemi terénu, ke kterým se přimyká a tvoří tak plynulou křivku splývající s okolní krajinou. Zkrátka jde o projekt krajinu respektující, místo extravagantní, úsporný, místo plýtvající, harmonický, místo šokující.“
Domy jsou navrženy tak, aby nebyly krajině soupeřem, ale její součástí. Všechny mají západní až severozápadní orientaci bohatě prosklených obytných místností propojených se zahradou a s krásným výhledem na okolní panorama hor. „Citlivému řešení kompozice v krajině rovněž odpovídá stavebně technické řešení domů, které maximálně využívá přírodní materiály. Zelená střecha má i funkci tepelně izolační a akumulační, počítáno je rovněž s využitím dešťové vody pro zálivku a s nízkoenergetickým standardem vytápění,“ popisuje investor projektu Jiří Grund.
Obytný areál je samostatně napojen na veřejnou komunikaci. Vozovka vedená při nejnižším okraji svahu se stáčí a při vrcholu kopce propojuje Residenci Hrádeček s areálem golfového hřiště a designového hotelu Grund Resort Golf&Ski. Vznikne tak nekolizní a dobře dopravně přístupný celek. Velkou výhodou pro budoucí majitele je také možnost využívat nynější zázemí tohoto hotelu včetně všech služeb – restaurace, wellness či sportovních aktivit. Kromě golfu je zde mnoho příležitostí pro pěší výlety nebo cykloturistikua. V zimě se můžete v okolí areálu věnovat sjezdovému nebo běžeckému lyžování.