Při výstavbě a při pronájmu budov začínají platit pro majitele nemovitostí od ledna 2016 dvě zásadní změny v oblasti energeticky úsporných standardů.
Již od 1. ledna 2016 musí být průkazy energetické náročnosti budov (PENB) předány i při pronájmech bytů, doposud se tato povinnost týkala pouze pronájmu celých domů. Každý pronajímatel tedy musí od společenství vlastníků jednotek (SVJ) průkaz získat, jinak se vystavuje sankci. Možné pokutě se vystavuje i realitní kancelář, která byt pronajímá. Podle platného zákona musí i ta zřetelně uvést u inzerátu na byt energetickou třídu. V případě, že jí pronajímatel průkaz nepředá, musí vystavit nejhorší třídu G.
Ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub novou povinnost hájí. „Informace na energetickém průkazu poskytne zájemci o nemovitost cennou informaci o tom, jak je byt energeticky náročný. Nájemník se tak může lépe rozhodnout, jaký byt si vybrat. Rozdíl mezi energetickými třídami B a G může v případě středně velkého bytu činit až 15 000 korun na energiích ročně. Vzhledem k tomu, že energie většinou platí nájemník sám, měl by vědět, do čeho jde. Vyúčtování za minulé období pomoct nemusí, protože nájemník neví, zda a kdo před ním v bytě bydlel a jak ho užíval,“ upozorňuje Holub.
Druhou novinkou je, že novostavby veřejných budov nad 1500 m2 energeticky vztažné plochy, kde stavebník požádá o stavební povolení po 1. lednu 2016, budou muset splnit standard budovy s téměř nulovou spotřebou. „Tento standard je sice kvalitnější než nyní, ale mnozí si takovou budovu představí jako budovu bez spotřeby energie. Tak to určitě není, je to pouze název. Ve skutečnosti jde o standard dva až třikrát horší než je tzv. pasivní standard a dokonce i ten je dnes ekonomicky i technicky snadno dosažitelný. Ale i tak jde o posun správným směrem,“ komentuje náběh povinnosti ředitel aliance.