PRŮTAHY PŘI POVOLOVÁNÍ STAVEB ZDRAŽUJÍ BYTY O STOVKY TISÍC KORUN
Stovky tisíc korun musí ze své peněženky navíc vytáhnout zájemci o vlastní bydlení v podstatě zbytečně. Nové byty totiž kvůli neúměrně se táhnoucímu povolovacímu procesu zdraží průměrně o deset procent, což v konečných cenách znamená stovky tisíc korun. Svůj díl viny přitom nese i odvolání proti rozhodnutí stavebního úřadu, které zahájení stavby oddálí o dlouhé měsíce. Podle interních statistik pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR), na které upozornil Pražský deník, trvalo v letošním prvním pololetí magistrátnímu odboru stavebnímu řádu průměrně 248 dnů, než o odvolání rozhodl. Takové průtahy jen zbytečně přispívají k růstu cen na pražském rezidenčním trhu, uvádí ve svém komentáři RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
A dále píše: Určitě by stálo za bližší zkoumání, co tyto průtahy způsobuje. Zda je to nedostatek kvalifikovaných pracovníků odboru, jejich nevyhovující materiální vybavenost či natolik špatná práce podřízených stavebních úřadů, že je nutné každé zkoumané rozhodnutí složitě předělávat. Každopádně je jasné, že současný stav je neudržitelný.
Řešení je přitom jasné a relativně jednoduché: pro větší a složitější stavby zřídit hlavní stavební úřad pro celou Prahu, kde by o zásadních stavbách rozhodovali nejkompetentnější úředníci. Ti by mohli lépe posoudit význam zamýšlené stavby z celoměstského hlediska a výrazně by eliminovali parciální zájmy jednotlivých městských částí, které jdou často proti zájmům celého města.
Zároveň by odvolacím orgánem nejspíš bylo přímo ministerstvo pro místní rozvoj, což by ulehčilo přetíženému magistrátnímu odboru. Dá se však očekávat, že chybovost rozhodnutí úředníků centralizovaného stavebního úřadu by byla nižší, takže by se zkrátilo i čekání na rozhodnutí o odvolání.
Škoda jen, že vznik centralizovaného stavebního úřadu pro hlavní město podle posledních informací z vládního návrhu vypadl. Pokud budou o složitých dopravních či rezidenčních stavbách se stovkami bytů i nadále rozhodovat úředníci z 22 lokálních stavebních úřadů, kteří jsou často pod přímým vlivem místních starostů a radních, tak se změny k lepšímu jen tak nedočkáme, uzavírá svůj komentář Evžen Korec.