Jen během prvního čtvrtletí letošního roku přibylo na brněnském trhu 200 nových bytů a v meziročním srovnání stoupl jejich prodej o 22 %. Stojí za tím ale především několik velmi úspěšných projektů, které se začaly prodávat právě začátkem letošního roku. Nejčastěji se v Brně prodávají byty 2 + kk, které tvoří 41 % celé nabídky. Informace vyplývají z dlouhodobého průzkumu nabídky brněnských developerů, který pravidelně provádí společnost Trikaya.
„Je třeba si ale uvědomit, že mluvíme o prodeji postavených bytů, které se začínaly stavět před třemi či čtyřmi lety, kdy byli developeři optimističtější. Čísla Českého statistického úřadu ukazují realitu - počet nově zahájené bytové výstavby se na jižní Moravě meziročně snížil o deset procent. Jedná se o celorepublikový trend, výstavba nových bytů je v Česku nejnižší v novodobé historii a Jihomoravský kraj není výjimkou,“ komentuje situaci Alexej Veselý, výkonný ředitel developmentu společnosti Trikaya.
Průměrná cena nového bytu v Brně se loni pohybovala kolem 3,2 milionu korun (včetně DPH), tento průměr je ale silně ovlivněn vyšším výskytem luxusních projektů s cenami bytů šplhajícími nad deset milionů korun. Více než polovina bytů v brněnských novostavbách nestojí více než 2,75 milionu.
„Na první pohled není vůbec znát, že ekonomika zpomaluje a lidé šetří. Bytů se letos v Brně prodává více než loni, a když developer v rámci nového bytového domu postaví v nejvyšších patrech i krásné luxusní byty, má skoro jistotu, že je prodá mezi prvními. Bariérou není překvapivě ani cena, která se umí dotknout pěti, sedmi nebo v některých případech i deseti milionů korun,“ vysvětluje Alexej Veselý.
Průměrná cena za metr čtvereční je v Brně u nových bytů stále o čtvrtinu nižší než v Praze – loni činila 47 tisíc korun, letos stoupla na 55 tisíc. I přes zpomalující se ekonomiku a tendencím lidí šetřit je v Brně překvapivě vysoký zájem také o luxusní byty s cenou šplhající nad čtyři miliony. Luxusní byty tvořily loni skoro čtvrtinu všech nových bytů nabízených v Brně a prodávají se velmi rychle.
Větší projekty jsou levnější
„Fakt, že se nových bytů prodává letos na jaře v Brně o 22 % víc než loni ve stejném období, je jasný signál, že lidé mají stále chuť investovat do svého bydlení a než aby platili nájem, tak si raději pořídí na splátky vlastní střechu nad hlavou. Je to i určitý způsob zajištění se na stáří – člověk splácí byt, dokud pracuje a v důchodu, kdy má velmi nízké příjmy, už bydlí ve svém. Jenom je dnes větší zájem o ty nejmenší byty za nižší cenu a developeři se tomu musí přizpůsobit," říká Alexej Vesely.
Pokud se někdo tedy chystá kupovat levný nový byt v Brně, měl by se dívat především po větších developerských projektech. Ze statistik vyplývá, že čím více bytů v daném domě developer staví, tím méně zákazník platí za metr čtvereční.
Extrém levného i luxusního bydlení bude pokračovat
Nejmenší byty 1 + kk lze v méně atraktivních lokalitách Brna koupit už za milion korun, 2 + kk je možné pořídit již od necelých dvou milionů, 3 + kk od dvou a čtvrt milionu. Takto nízkým cenám ale odpovídá také obytná plocha, která u nejlevnějších garsonek jen těsně přesahuje 20 m2. Nejmenší byty 2 + kk nedosahují obytné plochy 35 m2, u 3 + kk 50 m2. Druhým extrémem jsou prostorově naddimenzované byty. V brněnské nabídce tak bylo možné nalézt až stometrové garsonky, či dvousetmetrové byty 2 + kk. To byly ale spíš ojedinělé případy.
Právě malometrážní byty se v Brně prodávají nejrychleji – zatímco bytů 3 + kk se z celé nabídky prodalo loni jen 35 %, bytů 1 + kk se z dostupné nabídky prodalo 61 %. Lidé tak mají v Brně stále největší zájem o malé a levné bydlení.
„V následujících měsících a letech se bude opakovat trend poslední doby - na jedné straně dál poroste zájem o byty 1 + kk a 2 + kk, což je dáno aktuálně nízkými úrokovými sazbami, a tedy i dostupnějšími hypotékami, rozvíjejícími se průmyslovými zónami a v neposlední řadě i deregulací nájemného. Na druhé straně čekám rostoucí zájem o krásné, luxusní velkometrážní byty, které tvoří vždy jen nepatrnou část nových projektů a poptávka po nich je stále vysoká. U tradičních bytů 3 + kk s průměrnou cenou kolem čtyř milionů korun a plochou okolo 80 metrů čtverečních budou lidé stále náročnější a budou tu hrát velkou roli lokalita, dispoziční uspořádání, orientace bytu i kvalitativní standard,“ uzavírá svůj komentář k průzkumu společnosti Trikaya Alexej Veselý.
Brněnský projekt Felicidad