V hlavním městě mají lidé nejčastěji zájem o byty v deváté a desáté městské části. Průměrná plocha těchto bytů je 64 m2, dokládá analýza společností Trigema a Central Group za první čtvrtletí letošního roku. Cenově jsou tyto byty pod celopražským průměrem za nové bydlení. Z pohledu dispozici se jedná především o 2 + kk.
Největší zájem o nové byty je nyní především v deváté, desáté a páté městské části, jak ukazují výsledky souhrnné analýzy. Tyto oblasti Prahy se na celkovém prodeji nových bytů dohromady podílejí téměř ze dvou třetin. Naopak málo se nové bydlení nabízí v centru, tedy v první a druhé městské části.
Z městských částí, kde je po bydlení největší poptávka, je nejdražším místem v současnosti pátá a osmá městská část. Průměrná cena nového bytu se v Praze 5 pohybuje na úrovni přesahující 66 tisíc korun za m2. V případě Prahy 8 je to pak dokonce téměř 69 tisíc korun za m2. Na druhé straně pod úrovní průměrné ceny za m2 v Praze, která činí 60 517 Kč/m2, je nové bydlení právě v Praze 9 a Praze 10, kde dosahuje výše přes 55, resp. téměř 54 tisíc korun za m2. „Místo, velikost a cena nového bytu jsou tím, co do značné míry rozhoduje o jeho výběru. Až za nimi následuje pověst developera i samotná kvalita nabízeného bytového projektu,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Trigema, jaké jsou v těchto dnech hlavní důvody k nákupu nemovitosti.
Počet bytů, které se nabízejí, se v Praze k prvnímu čtvrtletí meziročně snížil o více než tisícovku z 6 450 na 5 250. V Praze 9 a 10 je průměrná plocha prodaných bytů okolo 64 m2. V Praze 5 se však jedná již o plochu přesahující 70 a v Praze 4 dokonce 84 m2. Nejčastěji se poptávka týká bytů, které jsou ve velikosti 2 + kk. Za první čtvrtletí se podle výzkumu společností Trigema, Skanska Reality a Central Group prodalo dohromady 1 600 bytů. Počet dostupných bytových jednotek se pak meziročně snížil z původních 6 450 na 5 250. Celkově se pro tento rok odhaduje, že by se v hlavním městě mohlo prodat až okolo 7 000 nových bytů. Metodiku analýz verifikuje Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy.
„Platné pražské stavební předpisy by mohly k narovnání rovnováhy mezi poptávkou a nabídkou napomoci. Důležitý však bude také přístup jednotlivých radnic, které projekty schvalují a připomínkují,“ dodává Soural. Zastupitelstvo hlavního města může pražské stavební předpisy schválit 25. května. Pokud by je přijalo již na tomto zasedání, mohly by vstoupit v platnost nejdříve 1. srpna.
Z pohledu celé České republiky se nejvíce bytů prodává právě v hlavním městě. Vloni to bylo v rozmezí od 6 500 do 7 000 jednotek, což je nejvíce od realitní krize. Dalším významným městem je Brno, kde se minulý rok prodalo téměř 1 000 bytů a v prvním čtvrtletí dalších 362. Za ním následuje Jihomoravský (vloni 1 474 a v 1. čtvrtletí 460 bytů) a Středočeský kraj (vloni 1 046 a v 1. čtvrtletí 240 bytů).