PRAHA UŽ NENÍ LÍDREM BYTOVÉ VÝSTAVBY! A LEPŠÍ TO HNED TAK NEBUDE.
Quo vadis, Praho? Ptají se odborníci z realitní kanceláře LEXXUS, kteří konstatují, že Praha v minulém roce neobhájila svou tradiční pozici lídra bytové výstavby, a to i když se v metropoli stále staví nejvíce. V meziročním srovnání totiž došlo k 8% poklesu počtu dokončených bytů v bytových domech. Celorepublikový průměr však přitom charakterizuje jejich 3% nárůst.
A lepší to hned tak nebude, jak se dále píše v zamyšlení LEXXUSu:
Předpověď budoucího vývoje pražského rezidenčního trhu totiž není vůbec příznivá. Aktuální situaci, která na něm panuje, lze popsat několika výstižnými slovy – nízká nabídka nových bytů, nepřiměřeně vysoké ceny a zdlouhavý a složitý povolovací proces, který výrazně zpomaluje vydávání stavebních povolení.
Praha tvoří specifický segment rezidenčního trhu, protože se díky natalitě a vnitřní migraci v posledních letech pravidelně rozrůstá až o 15 000 lidí ročně. Daný trend přispíval k tomu, že dlouhodobě zastávala pozici lídra bytové výstavby, který ční nad celorepublikovým průměrem. V minulém období však zdejší vývoj výrazně ovlivnila komplikovaná legislativa a nedostatek volných stavebních pozemků. I přes meziroční 46% nárůst počtu zahájených bytů (z 1707 na 2487) proto hrozí na zdejším trhu krize. Jedná se totiž o srovnání s velmi slabým rokem 2016.
„Situace na pražském trhu s byty je opravdu závažná. V roce 2017 zde bylo dokončeno celkem 4623 bytů, což představuje 8% pokles oproti roku 2016. I z dalších statistik jasně vyplývá, že komplikovaný a neustále se prodlužující povolovací proces významně brzdí rezidenční výstavbu. V minulém roce tak byla zahájena výstavba jen 2487 nových bytů, prodalo se jich však kolem 5400. Spolu s rostoucími cenami nemovitostí, které překonaly dosažené historické maximum z roku 2008 o více než 45 %, navíc zdražují i pronájmy. Bydlení v Praze se tak začíná stávat pro méně bonitní skupiny nedostupné,“ konstatuje Denisa Višňovská, partner LEXXUS.