Dnes zveřejněná data ČSÚ o stavebnictví v oblasti bytové výstavby skrývají pro mnohé překvapení. Po řadě měsíců, kdy v Praze byly zahajovány jednotky bytů v bytových domech, jich v prosinci získalo povolení hned 828, tedy skoro tolik, jako za celý předchozí rok. Velká část z těchto bytů však připadá na dvě povolení Central Group. Přesto jsou výsledky celoroční práce pražských stavebních úřadů tristní.
Dušan Kunovský, předseda představenstva, Central Group, a. s., tato fakta komentuje v následujícím textu, který zveřejňujeme:
„Pražské stavební úřady vydaly za loňský rok stavební povolení jen pro 1707 bytů v bytových domech. Meziročně jde o pokles o 56 procent a představuje to obnovu jen 2,8 promile pražského bytového fondu. Za stejnou dobu bylo přitom prodáno 6650 nových bytů. Je tedy zřejmé, že povolování nové výstavby je zcela nedostatečné a způsobuje zdražení nové výstavby.
Po řadě měsíců, kdy v Praze byly zahajovány jednotky bytů v bytových domech, jich v prosinci získalo povolení hned 828, tedy skoro tolik, jako za celý předchozí rok. Doufejme tedy, že jde o blýskání na lepší časy. Navíc naprostá většina prosincových povolení jde na vrub naší společnosti. U dvou velkých projektů Central Group s dohromady více než 500 byty totiž stavební povolení z října a listopadu právě v prosinci nabyla právní moci.
I přes prosincový výkyv jde za celý rok o dramatický pokles v povolování. Razantní snížení počtu zahajovaných bytů přitom představuje zásadní problém pro stavebnictví. V dohledné době dvou maximálně tří let se totiž negativně promítne do počtu dokončovaných bytů. Obrovská disproporce mezi zahájenými a prodanými byty se již nyní odráží v růstu cen nových bytů, v loňském roce o 19,5 procenta. Navíc také roste zanedbanost bytového fondu v Praze a zvětšuje se propast v úrovni bydlení mezi Prahou a vyspělou Evropou. Kvůli růstu cen se nové byty dostávají mimo příjmové možnosti běžných domácností a poptávka se tak přelévá do oblasti starších bytů a nájmů. I zde proto ceny rostou, dokonce rychleji než u nového bydlení. V době prodejního boomu vyvolaného levnými hypotékami se totiž bytů začíná na trhu nedostávat."
Skokový pokles podílu Prahy na nově zahajovaných bytech oproti minulým letům
„Razantní propad Prahy je viditelný v poklesu jejího podílu na zahajovaných bytech v bytových domech v rámci ČR. Zatímco v posledních letech se v Praze zahajovalo vždy více než 50 procent všech bytů, v roce 2015 například 58 procent, loni to bylo jen 29 procent, a to jen díky skokovému nárůstu v prosinci. Ještě za leden až listopad se Praha na celku podílela jen 18 procenty.
Bytová výstavba zatím ještě čerpá z povolení vydaných v minulých letech, a tak je jedním z mála tahounů skomírajícího stavebnictví, které po roce trvalého poklesu podle aktuálních dat ČSÚ za prosinec, tedy mimosezónní měsíc, rostlo o 1,9 procenta. Celoročně ale kleslo o více než sedm procent.
Podle analýzy připravovaných projektů se počty vydaných stavebních povolení z minulosti na velké projekty, které nyní developeři staví na etapy, vyčerpají již v průběhu letošního roku a ten následující pak může být kritický. Politici a úředníci tak musí nezbytně změnit svůj postoj k povolování nové výstavby,“ uzavírá svůj komentář Dušan Kunovský.