POLOVINU REZIDENČNÍHO TRHU V PRAZE DRŽÍ SEDM DEVELOPERŮ
Polovinu trhu rezidenčního developmentu v Praze drží jen sedm firem. Velká trojka má 30procentní podíl. Central Group se dokonce na trhu podílí více než 18 procenty. V prvním čtvrtletí prodal 246 bytů, což je více než 2,5násobek prodeje následujícího Finepu. Vyplývá to ze společných analýz firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Celkem bylo v nabídce developerů na konci čtvrtletí 3450 bytů, za první tři měsíce roku se prodalo 1350 bytů.
„V minulosti poměrně stabilním žebříčkem developerů začíná hýbat nedostatek bytů v nabídce. Z předních pozic vypadlo několik větších firem, někteří velcí hráči dokonce již avizovali, že v důsledku zastaveného povolování nové výstavby nebudou mít letos co prodávat,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský. Ukazuje se, že zdaleka ne všechny firmy, a dokonce ani ty velké, nejsou schopny čelit situaci, kdy úřady razantně omezily vydávání povolení na nové byty. „Délka stavebního řízení se prodloužila na aktuálně neuvěřitelných deset let,“ dodal Kunovský. Vedoucí trojka žebříčku je ale stabilní, tvoří ji Central Group (18,2 %), Finep (6,8 %) a Skanska Reality (6,7 %). Následují Vivus (6,4 %), Afi Europe (9 %), Reko (3,3 %) a UDI (3,2 %), které doplňují sedmičku nejlepších.
V situaci, kdy se naplno projevují důsledky omezeného a dlouhého povolování bytové výstavby, mají výhodu ty největší firmy, které současně pracují na přípravě řady projektů a pokud se v důsledku sporů prodlouží vydání potřebných povolení u některého z nich, firmy jsou obvykle schopny nabídnout jiný projekt. Pro menší hráče může být ale tato situace fatální.
Central Group je dlouhodobě největším stavitelem nových bytů v Praze i celém Česku. Vloni prodal 1243 bytů za 5,2 miliardy korun a letos za první čtvrtletí pak dalších 246 bytů. Na pražském trhu se tak firma podílí 18,2 procenta. Žádný z dalších developerů nepřekročil stovku prodaných bytů za čtvrtletí. Dvojkou na pražském trhu je Finep s 92 prodanými byty a se 6,8 procenta trhu. Následuje Skanska Reality s 90 prodanými byty a 6,7 procenta. Celkem bylo v Praze za čtvrtletí 2016 prodáno 1350 bytů s vydaným územním rozhodnutím.
Nabídka developerů se ale za stejnou dobu ztenčila. Z 5250 bytů na konci 1. čtvrtletí v loňském roce jich je na trhu nyní jen 3450. Nedostatečná nabídka vede k razantnímu zvýšení cen, v průběhu loňského roku o 19,5 procenta. V prvním čtvrtletí ceny dále rostly a navíc naprostá většina bytů v nabídce tak spadá do vyšší hladiny s cenami nad 60 000 Kč za m2. Pro střední třídu je proto reálně cenově dostupných jen asi 700 bytů. Průměrná nabídková cena nového pražského bytu je nyní již na úrovni 82 000 Kč za m2.
Není přitom vinou developerů, že je nabídka tak omezená. Podle analýzy připravovaných projektů, kterou provedla společnost Central Group, mají pražští developeři v přípravě celkem přes 70 tisíc nových bytů. Jen zhruba 23 500 se jich ale může začít stavět zhruba do pěti let. Problémem je velmi dlouhý schvalovací proces, který nás podle údajů Světové banky řadí na nelichotivé 130. místo ze 190 zemí.