Realitní společnost České spořitelny (RSČS), která má rekreační bydlení jako jednu ze svých specializací a svou nabídkou pokrývá celou republiku, hodnotí zájem Čechů o rekreační bydlení jako trvalý, a to i přes pokračující ekonomickou stagnaci.
„Obyvatelé velkých měst, především Prahy a Brna, mají o chaty a chalupy stále zájem. Největší poptávku zaznamenáváme o nemovitosti střední cenové kategorie do 2 milionů korun v malé dojezdové vzdálenosti do 50 km od místa bydliště. Ukazuje se, že lidé za svou rekreací nechtějí dojíždět daleko – samozřejmě kromě výjimek, jakými jsou např. horské oblasti. Novým trendem, který jsme letos vnímali velmi silně, je to, že zájemci o koupi již dopředu zvažují chaty a chalupy nejen jako alternativu ke svému městskému trvalému bydlení, ale přemýšlejí i o možnostech případné rekonstrukce podle vlastních představ na bydlení celoroční. Zajímá je proto mimo jiné zateplení nemovitosti a její celková energetická náročnost, tekoucí voda, snadná dostupnost autem i v zimních měsících a podobně,“ říká předseda představenstva RSČS Martin Němeček.
„Aktuální ekonomická situace má také vliv na vykrytí nabídky s poptávkou. Zatímco jsou rekreační nemovitosti jako první na řadě k prodeji, když se jejich majitelé ocitnou ve finanční tísni, na druhé straně stojí zájemci o koupi chat a chalup v žádaných lokalitách, kteří tento typ bydlení pro sebe považují za velmi dobrou investici v současné nejisté době,“ dodává Martin Němeček.
Mezi nejatraktivnější rekreační lokality mezi Pražany se nyní řadí Český kras, Říčansko či okolí vodní nádrže Slapy. U obyvatel Brna se totéž dá říci o Brněnské přehradě nebo o Moravském krasu, u Plzeňanů je nadále v oblibě okolí vodní nádrže Hracholusky či Staroplzenecko. Roli při rozhodování o koupi chaty či chalupy hraje i velikost jejího pozemku. Zatímco dříve byla dostatečná velikost zahrady zásadním faktorem při výběru, v dnešní době už počet zahrádkářů a kutilů není tak velký. Naopak stále roste počet lidí, kterým stačí malý pozemek – předzahrádka, s jejíž údržbou budou mít co nejméně práce a kde si budou moci v klidu posedět či uspořádat malou party s přáteli. Oproti dřívějšku naopak podstatně vzrostly požadavky na soukromí.
Ze všech typů nemovitostí považuje RSČS rekreační nemovitosti za ty, na jejichž cenu má sezónnost největší vliv. Martin Němeček proto radí: „Jestliže jste se rozhodli pořídit si chatu či chalupu, udělejte to již teď, v právě končící sezóně. Cena stejné nemovitosti totiž může být v jarním období až o několik desítek procent vyšší než nyní. Důvody jsou přitom pouze subjektivní, pocitové: nemovitost totiž na první pohled vypadá mnohem lépe, když na ni svítí slunce a všechno kolem kvete. Cena na jaře navíc může vystoupat i díky vyšší poptávce, kdy se lidé koupi rekreační nemovitosti chtějí věnovat mnohem více než na podzim.“