Již po několikáté se uskutečnilo tradiční setkání developerské společnosti Trigema s novináři. Tématem diskuse dnešního kulatého stolu byla také kromě vývoje rezidenčního trhu v druhém čtvrtletí i energetická náročnost budov a vliv větrání na zdraví a peněženky obyvatel bytů.
„Pokud se v následujícím pololetí nestane nic výjimečného, zaznamenáme další rekordní rok, jelikož budou prodeje atakovat hranici 5600 bytů“, uvedl generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural, jenž provedl pozvané hosty vývojem trhu v posledním čtvrtletí. Kromě důkladné analýzy trhu v Praze, která objasnila obecný pohled na trh i detailní zajímavosti některých bytů, rozšířila Trigema své analýzy i o mimopražský trh. Kromě Brna také představila i zbytek Moravy. Přínosné bylo také srovnání trhů v hlavním městě Čech a moravském regionu.
Projekt SMART byty společnosti Trigema patří v prvním pololetí k prodejně nejúspěšnějším
V Praze se tempo prodejů nových bytů dočkalo další akcelerace. Prodalo se přibližně 1500 nových bytů a společně s 1 350 byty prodanými v prvním kvartálu se jedná o meziroční nárůst 18 % oproti 1. pololetí roku 2013. V nabídkách developerů je 6 600 dostupných bytů, z nichž je zhruba 2 000 k dispozici k okamžitému nastěhování. Na těchto ukazatelích trhu se shodly společnosti Skanska Reality, Ekospol a Trigema, které tyto údaje pravidelně shromažďují a vzájemně porovnávají své zjištěné výsledky.
Z analýzy také vyplývá, že po delší době mírně poklesla průměrná cena za metr čtvereční. Jedná se zatím o pokles nepatrný, čísla na konci prvního pololetí hovoří o tom, že průměrná cena bytové plochy je dnes 61 075 Kč s DPH /m2 (cena bytu s DPH/plocha bytu).
Při pohledu na cenové segmenty, ve kterých se dostupné byty nabízejí, anebo ve druhém kvartálu prodávaly, je zřejmý nepatrný posun ze středního (45 000 – 60 000 Kč s DPH / m2) segmentu do obou krajních. Již téměř každý pátý prodaný byt se nacházel pod hranicí 45 000 Kč /m2. I přes tento neznatelný pokles je na trhu tento střední segment stále dominantní a má poloviční zastoupení v obou krajních ukazatelích.
O energetické náročnosti budov poté promluvil Karel Branda, výkonný ředitel společnosti Trigema Building. Ve své prezentaci se dotkl nejen dopadu energeticky úsporných budov na množství a cenu spotřebované energie, ale také dopadu na zdraví a komfort obyvatel včetně legislativních záležitostí, které zhotovení a provoz takových budov ovlivňují. Představil také způsoby přirozeného i nuceného větrání, které je s nízkoenergetickými stavbami nerozlučně spjato a svá data podložil daty ze stavařské praxe.
Podrobné informace můžete najít na blogu Trigemy a nově také na jejím Twitteru.