PODLE CENTRAL GROUP JSOU PRAŽSKÉ BYTY NEJLEPŠÍ INVESTICÍ A STRČILY DO KAPSY ZLATO I BURZU
Kdo investoval na začátku roku 2012 milion korun do bydlení v Praze, vydělal za pět let 680 tisíc korun. Naopak zlato, tradiční blyštivá investiční jistota, ztratilo za stejné období 12 procent a v plusových číslech se pohybovalo jen sporadicky. Solidně si naopak vedla pražská burza. Index PX50 totiž za pět let přidal 17 procent a po započtení dividend mohl investorům vydělat přes 50 procent. Jestliže porovnáme výnosnost indexu PX50, zlata a nabídkových cen bytů za posledních 5 let, jako jednoznačně nejvýhodnější investice vycházejí pražské byty. I bez započtení případných výnosů z pronájmu se pražské byty zhodnotily za 5 let o 68 procent, píše se v poslední zprávě developerské společnosti Central Group.
„Můžeme jasně vidět, že investice do bytu v Praze je v porovnání s ostatními investičními instrumenty velmi stabilní. Oproti akciovým indexům či komoditám ji za posledních 5 let nepostihl žádný závažný výkyv, který by mohl investory znervóznit. Tempo růstu cen bytů v Praze zřejmě nebude tak strmé jako za poslední dva roky, ale kvůli uměle zredukované nabídce bytů lze očekávat, že ceny porostou i v dalších letech,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.
Zajímavé zhodnocení bylo možné dosáhnout i na pražské burze. Kdo by před pěti lety nakoupil všechny akcie indexu PX50, mohl se na konci roku 2017 a po započtení dividend pochlubit výnosem 53 procent. Přitom ještě na konci 2. čtvrtletí 2016 by byl v plusu pouze o 10 procent. Na rozdíl od bytů je zde již velmi patrná značná volatilita, která je u rizikovějších investičních nástrojů obvyklá. Nejhorší výsledek ze sledovaných nástrojů zaznamenalo zlato, které za posledních 5 let odepsalo 12 procent.
„Investovaný milion korun se za 5 let zhodnotil u pražského bytu o 680 tisíc korun. Navíc bez výkyvů, které by mohly investory v průběhu investice znervózňovat. Kdo investoval milion do zlata, přišel za pět let o 120 tisíc korun,“ doplnila Tomášková.
Zájem o investiční byty roste
Podíl nákupů bytů za účelem tržního pronájmu, uložení peněz či spekulace na růst ceny, tvořil v předchozích letech u Central Group přibližně 20 procent. U cenově dostupných projektů v lokalitách zajímavých pro pronájem dosahoval tento podíl i 25 procent. Naopak u lokalit rodinného charakteru je jako investiční byt pořizován jen každý desátý. V roce 2017 celkový podíl investičních bytů vzrostl u největšího českého stavitele na 23 procent. Investoři preferují co nejmenší byty, zájem je hlavně o 1 + kk a 2 + kk, které ideálně poslouží jako startovací byty a také se nejlépe pronajímají.
Novostavby jsou pro investici výhodnější
Jestliže porovnáme byty v původní cihlové zástavbě a novostavby ve stejné lokalitě, rozdíly v kupní ceně se budou pohybovat okolo 15 procent. K ceně staršího bytu je ale navíc vždy nutno připočíst 4 procenta daně z nabytí nemovitosti, kterou od října 2016 platí vždy kupující. Prvopřevod novostaveb je přitom od této daně osvobozen.
Při počítání výnosnosti je třeba brát v potaz také energetickou náročnost, což se může u staršího méně úsporného investičního bytu projevit nižším zájmem ze strany nájemců. Nejdůležitějším faktorem při rozhodování o typu investičního bytu je kromě kupní ceny i dosažitelné tržní nájemné. To je u novostaveb výrazně vyšší, což navíc zaručuje i poptávku ze strany bonitních nájemníků, u kterých je mnohem menší pravděpodobnost, že budou dlužit na nájemném. Novostavby jsou tak z investičního hlediska výhodnější. Například u bytů vhodných na investici z aktuální nabídky Central Group se hrubý roční výnos pohybuje od 3,7 do 4,7 procenta.