PESTROU PODOBU NOVÉ PARKOVÉ ČTVRTI DÁ SEDM PŘEDNÍCH ČESKÝCH ARCHITEKTONICKÝCH ATELIÉRŮ
Revitalizace zanedbaného Nákladového nádraží Žižkov a jeho unikátní přeměna v Parkovou čtvrť začíná získávat přesnější obrysy. Urbanistickou koncepci vytvořil architekt Jakub Cigler. Na podobě jednotlivých bytových domů se ale bude podílet celá řada předních architektů Česka.
V rámci architektonického workshopu Central Group ve spolupráci s hlavním architektem lokality vybral sedm předních českých ateliérů a 11 různých architektonických konceptů. Ty se objeví na různých místech v nové čtvrti a budou se tak podílet na její pestré vnější tváři. Celkem investor a hlavní architekt vybírali z 37 předložených soutěžních konceptů.
„Naším cílem bylo zachovat pevně daný logický urbanismus, jednotící linii a funkční vnitřní uspořádání bytových domů od jediného autora, ale zároveň zajistit různorodou moderní architekturu. Do práce na finální vnější podobě nové čtvrti jsme proto přizvali ty nejlepší architektonické ateliéry z Česka,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský.
Zcela unikátní pojetí tvorby nové čtvrti, kdy v prvním kroku po urbanistické studii vzniklo funkční vnitřní řešení budov a teprve ve druhém kroku následuje řešení vnější podoby jednotlivých domů, tak zajistí, že ani jeden z bloků se v projektu nebude opakovat a originálem bude i každá z šesti věží areálu.
„Výsledek vzešlý z tohoto přístupu ke tvorbě území je natolik zajímavý, že jsme se po dohodě s architektem Ciglerem a primátorkou Krnáčovou rozhodli projekt přihlásit do soutěže o prestižní světové ocenění MIPIM Awards, jako ukázkový příklad revitalizace brownfieldu,“ dodal Kunovský.
Seznam vybraných architektonických ateliérů:
JAKUB CIGLER ARCHITEKTI
ADNS ARCHITEKTI
AULÍK FIŠER ARCHITEKTI
CMC ARCHITECTS
CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS
ŠAFER HÁJEK ARCHITEKTI
Architektonický tým CENTRAL GROUP
Přes léto jednotlivé ateliéry rozpracují své koncepty pro konkrétní zvolené segmenty jednotlivých bloků. Finální podoba celé čtvrti by tak mohla být známa v září, kdy Central Group ve spolupráci s Městskou částí Praha 3 plánuje projekt opět představit veřejnosti, tentokrát už v ucelené podobě. Zároveň chce zapojit veřejnost do rozhodování o tom, jaké v lokalitě vzniknou obchody, služby a restaurace, nebo o tom, jak bude vypadat nový veřejný park velký 14 000 m
2.
Rezidenční čtvrť s parkem namísto zanedbaného brownfieldu
Zanedbaný brownfield severně od budovy Nákladového nádraží Žižkov chce začít Central Group měnit v unikátní Parkovou čtvrť již v roce 2020. Územní plán počítá pro tuto oblast se zhruba 2100 až 2600 byty podle velikosti. Projekt si vyžádá investici v řádu devíti miliard korun.
Atraktivní stavební pozemek o rozloze 128 tisíc m
2 v jedné z nejžádanějších pražských rezidenčních lokalit získal Central Group loni v létě. „
Nyní, tedy necelý rok od akvizice jsme ve fázi, kdy existuje velmi kvalitní urbanistické řešení a zároveň máme jasno také o budoucí architektonické podobě celé čtvrti. Na přelomu roku tak budeme schopni podat žádost o změnu územního rozhodnutí. Naproti tomu u jiných brownfieldů, kde město dlouhodobě mluví o nutnosti koncepce rozvoje, se mnohdy čeká již 20 let a zatím se žádné řešení ani neblíží,“ podotkl Kunovský.
To, co je pro Parkovou čtvrť příznačné a podle čeho také dostala svůj název, je množství zeleně. „
Hned od začátku přípravy urbanistické studie jsme se s investorem shodli na tom, že velkou pozornost je třeba věnovat práci na hodnotném veřejném prostoru s množstvím zeleně. Díky tomu vznikne na velké ploše v okolí bytových domů designově řešené prostředí z kvalitních materiálů, které bude vytvořeno funkčně i esteticky tak, aby lákalo lidi k trávení volného času venku,“ řekl hlavní architekt Parkové čtvrti Jakub Cigler. V současnosti je již připravena koncepce veřejného prostoru se zelení, vodními lagunami a mosty v hlavní pěší ose, stromořadí v ulicích ale třeba i zeleň v poloveřejných vnitroblocích s místy sloužícími k relaxaci nebo třeba také ke grilování.
Nižší dopravní zátěž, množství zeleně a nová mateřská škola
Projekt původního investora, který Central Group spolu s pozemkem odkoupil, počítal s velkým obchodně-kancelářským komplexem, který by znamenal výrazné zvýšení dopravy v oblasti. Central Group ale tento kontroverzní projekt s již vydaným územním rozhodnutím výrazně odlehčil a přepracoval. V oblasti převáží rezidenční funkce doplněná o obchody, služby a restaurace v parterech bytových domů, s množstvím zeleně a hodnotným veřejným prostorem. Oproti dřívějšímu již povolenému řešení projekt Parkové čtvrti snižuje dopravní zátěž o zhruba 60 procent.
Přínosem pro celé okolí bude velký park (cca 14 000 m
2), který vznikne v severní části v přímé návaznosti na park Židovské pece. Výrazně se tak lidem z okolí rozšíří možnost trávení volného času. Nový park bude navazovat zeleným koridorem na vedlejší pozemky za budovou Nákladového nádraží, a zajistí tak pěší prostupnost celého území, která dnes neexistuje.
Na okraji parku vznikne šestitřídní mateřská škola, spádová pro celé okolí s vlastní zahradou a vývařovnou. Školku v hodnotě 60 milionů korun postaví Central Group na vlastní náklady a převede ji do vlastnictví městské části.
V okolí Nákladového nádraží Žižkov vloni Central Group dokončil výstavbu velmi úspěšného projektu Residence Garden Towers. A letos hned v sousedství odkoupil sídlo společnosti Cetin s okolními pozemky o rozloze 40 tisíc m
2. Tyto žižkovské brownfieldy tak zapadají do rozvojové strategie, kterou má firma pro tuto atraktivní oblast Prahy.
Brownfieldy v Praze v přípravách
Na podobnou proměnu, jakou Central Group chystá na severní části Nákladového nádraží Žižkov, čeká většina pražských brownfieldů zatím marně. Developeři přitom jejich transformaci připravují. Z analýzy společnosti Central Group vyplývá, že v různé fázi přípravy je v Praze aktuálně 84 tisíc bytů, 60 procent z nich by developeři chtěli realizovat právě na brownfieldech.