OMEZENÍ RŮSTU CEN V NEDOHLEDNU. PRAHA BY POTŘEBOVALA OSM AŽ DESET TISÍC ZAHÁJENÝCH BYTŮ ROČNĚ.
Upozorňuje ve svém komentáři Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group a. s. „Většinu pražských zahájených bytů za pololetí tvoří jediný projekt. A to je málo,“ píše a dále pokračuje: „Stavebnictví i bytová výstavba se na první pohled může chlubit meziročním nárůstem, stačí se ale podívat trochu pod povrch a je zřejmé, že dobře ještě není a dlouho nejspíše nebude. Zahájené byty v bytových domech totiž poukazují na to, jaká bude úroveň dokončených bytů za rok a půl, až ty dnes zahájené budou dokončené. A to je velmi neradostná podívaná.
Za první pololetí bylo v Praze zahájeno 1141 nových bytů v bytových domech, i když je to meziročně růst o 11,6 procenta, je to velmi málo. Podle statistik ČSÚ v současné době v Praze oficiálně žije 1,3 milionu lidí. Reálně však toto číslo bude výrazně vyšší. Praha je magnetem pro celou republiku. Každý rok přijde 14 tisíc nových obyvatel. A to jen podle oficiálních statistik. Podle odhadů ale v Praze žije až 30 procent lidí bez hlášeného trvalého pobytu. V Praze je zhruba 80 tisíc studentů a denně tu přespí asi 50 tisíc turistů. Zároveň do metropole denně dojíždí 200 až 300 tisíc lidí za prací. Část z nich jsou s jistotou ti, kdo bydlení v Praze nenašli a dostupné bydlení tak hledají za hranicí metropole.
Praha by proto potřebovala minimálně osm ale raději až 10 tisíc nových bytů ročně. A tomu se letos ani zdaleka nepřiblížíme. Navíc 800 bytů, tedy 70 procent z letos nově zahájených, připadá na jediný projekt, který statistika zaznamenala v květnu. Takových projektů by ale Praha potřebovala mnohem více. Jedině tak se totiž může zastavit současný nezdravý růst cen bytů.
O tom, že něco není v pořádku, vypovídají dobře počty vydaných povolení, které poukazují právě na fakt, že velké množství (800) zahájených bytů je v jediném projektu. Celkem bylo za pololetí vydáno 150 povolení na nové bytové domy, což je meziroční pokles o 40 procent“, uzavírá svůj komentář Michaela Tomášková.