Pokud jste si dali novoroční předsevzetí, že chcete konečně žít zdravě, ať už jde o jídlo nebo sportování, neměli byste také zapomínat, že zdravý životní styl znamená i zdravé bydlení. A nejde tu jen o dostatek zeleně a čisté přírody v okolí vašeho domu, ale také i o vnitřní prostředí domů, v nichž bydlíme a pracujeme. V dnešní době je totiž většina nových, dobře izolovaných budov nezdravá, jak upozorňuje i Světová zdravotnická organizace WHO. Často pak trpíme zdravotními problémy. Přitom nás vůbec nenapadne, že jejich příčinou může být nedostatečně větraný byt s velkou vlhkostí.
Řešením jsou energeticky pasivní domy a byty se systémem řízeného větrání. Takové staví například developerská společnost YIT Stavo ve svém projektu KOTI Hyacint v pražských Modřanech. Myslíme, že na počátku roku nebude nezajímavé vědět o tom, jaké domy staví tato finská společnost propagující zdravý severský styl bydlení a jaká nebezpečí na nás číhají v nových, dobře izolovaných, ale špatně větraných bytech.
V nevětraném uzavřeném prostoru totiž vzniká velká vlhkost, která vytváří ideální prostředí pro růst zdraví nebezpečných plísní. Ty totiž do vzduchu pozvolna uvolňují mikročástice, které dýcháme. A pokud v takovém prostoru pobýváme delší dobu, hrozí nám poškození dýchacích cest a v nejhorším případě mnohem závažnější omezení plic a astma.
Bez čerstvého vzduchu to nejde
Kromě vlhkosti a plísní nás doma ve špatně větraném prostoru ohrožuje také prach, výpary z průmyslových lepidel, laků a barev na nábytku, nebo roztoči, způsobující hlavně kožní potíže. Jedinou cestou, jak zde udržet zdravé prostředí, je dostatečné větrání. Obecně platí, že bychom měli větrat krátce, intenzivně a velmi často, a to i během noci. To je ovšem velmi nepohodlné a navíc ne zcela účinné. Sice vyměníme vydýchaný vzduch za čerstvý, ale do bytu si pustíme hluk a spoustu prachu i pylů, což je nepříjemné pro alergiky – a ještě musíme častěji uklízet. V létě nás navíc zaplaví horký vzduch zvenčí, v zimě zase ztratíme cenné teplo.
Řešení existuje v podobě řízeného větrání s rekuperací tepla. „Tento systém, ačkoli se může zdát složitý, funguje na jednoduchém principu nepřetržité výměny vzduchu v bytě. Znamená to, že rekuperační jednotka vyměňuje vydýchaný vzduch za čerstvý a zároveň chladnějšímu vzduchu zvenčí předává teplo z interiéru. Navíc ho filtry vyčistí od prachu a nečistot,“ vysvětluje Vladimír Dvořák, výkonný ředitel YIT Stavo, a dodává: „Lidé se nemusí bát ani průvanu, ani komplikované obsluhy. Centrální jednotka je umístěna v zázemí domu a v bytě je jen jednoduchý panel na ovládání, jako to bude v pasivním domě F našeho projektu KOTI Hyacint, který nedávno získal jako první bytový dům v Česku certifikát Centra pasivního domu.“
Jak být stále fit a plní energie?
Dodržujete zdravý životní styl, a přesto se stále cítíte vyčerpaní a bez energie? Stává se vám, že se i po vydatném spánku probouzíte unaveni? To může mít na svědomí nedostatek kyslíku ve vzduchu, který v noci dýcháte. „I během spánku lidské tělo potřebuje čerstvý vzduch, aby mohlo plně regenerovat. Jak to ale udělat? Přece nebudete vstávat v noci každou hodinu, abyste vyvětrali! Stálý přísun zajistí právě automatický systém větrání, a to do celého bytu a i v noci. Když budete bydlet ve zdravém bytě, bude vše bez starostí a nebudete se ráno budit s pocitem únavy a nevyspání,“ radí Vladimír Dvořák.
Dostatečné větrání je důležité i v práci a ve škole, protože jinak jsme nesoustředění a ospalí. Další příznaky, které mohou souviset se špatným a příliš suchým vzduchem v místnosti, jsou pocity pálení očí a suché sliznice.
Sportujte ve zdravém prostředí
Ke zdravému životnímu stylu neodmyslitelně patří pravidelné sportování. Nezáleží na tom, jaký sport si vybereme, ale věnovat bychom se mu měli minimálně jednou týdně. „My naše zdravé domy stavíme v zeleném prostředí. Chceme totiž, aby klienti, kteří byty koupí, měli možnost trávit čas ve zdravém prostředí jak doma, tak i venku. Příroda poblíž vybízí jak k procházkám, tak k aktivnímu sportování. Ve většině přírodních parků jsou cyklostezky, které je možné využít pro jízdu na kole, in-line bruslení nebo běh. A pokud zvolíte cvičení v bytě, budete pro něj mít optimální podmínky,“ říká Vladimír Dvořák.
Nezapomeňte zařadit saunování
Že je saunování zdravé, se ví již několik století. Neměli bychom na něj proto v rámci zdravého životního stylu zapomínat. Pravidelná návštěva sauny pomůže posílit činnost vnitřních orgánů, především srdce. Z těla se vyplaví toxické látky a zvýší se odolnost imunitního systému. Různé virózy, chřipky a další nemoci, které na nás útočí několikrát do roka, už to nebudou mít tak jednoduché.
„Sauna v českých bytech nepatří zatím k běžnému vybavení. Protože jsme však přesvědčeni o jejích pozitivních zdravotních účincích, nemohli jsme jako původem finská firma tuto tradici opomenout a rozhodli jsme se saunu přivést i do českých koupelen. Vybrané nové byty v našich projektech jsou charakteristické právě infrasaunou přiléhající ke koupelně,“ uvádí Vladimír Dvořák.
Pečujete o sebe? Dbejte i na životní prostředí
Pokud vyznáváme zdravý životní styl, bývá to často součástí naší celkové životní filozofie, kdy se snažíme starat se o životní prostředí a chránit jej. Proč bychom tedy neměli bydlet v domech a bytech, které k němu přistupují citlivě a snaží se neplýtvat energiemi? Společnost YIT Stavo staví byty, které jsou nejen zdravé, ale také úsporné a šetrné.
„Naše projekty vždy stavíme s ohledem na životní prostředí. Snažíme se v co největší míře využívat přírodní materiály. Jejich použití uplatňujeme jak v interiéru, tak exteriéru. Na střeše bytového domu KOTI Hájek jsme navíc instalovali solární panely, které dodávají energii pro ohřev teplé užitkové vody. Totéž plánujeme i pro pasivní dům KOTI Hyacint. Tyto technologie zaručují šetrnost nejen k životnímu prostředí, ale také k peněženkám majitelů nových bytů. Energeticky pasivní a zdravé bydlení výrazně snižuje náklady na provoz domácnosti,“ uzavírá Vladimír Dvořák.