Měnové intervence České národní banky, jejichž cílem je oslabení kurzu koruny, mohou mít paradoxně vliv také na trh nových bytů. Ten přitom již tři roky za sebou kontinuálně roste a i letos se prodejům daří lépe, než v loňském roce.
Za tři letošní kvartály se v Praze prodalo již 3464 nových bytů, meziročně o 34 % více. Za celý loňský rok činily prodeje pražských novostaveb celkem 4014 nových bytů.
„Již v polovině roku bylo podle tempa prodejů velmi pravděpodobné, že zatím nejlepší pokrizový výsledek z roku 2012 bude letos znovu překonán. Předpokládali jsme ale, že se v letošním roce prodá zhruba 4700 nových bytů, tedy meziročně o 17 % více. Po zásahu ČNB do kurzu koruny však mohou být developerské prodeje mnohem vyšší,“ myslí si Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.
Svůj názor opírá o logickou úvahu jednotlivých makroekonomických ukazatelů. V reakci na kroky ČNB je totiž velmi pravděpodobné, že vzroste inflace. A pokud vzroste inflace, nedlouho po ní zpravidla rostou i úroky z hypoték, protože vyšší inflace při konstantním úroku zvýhodňuje pozici dlužníka vůči věřiteli.
Vyšší úroky z hypoték by tedy mohly nepřímo zdražit i nové bydlení, které je z 80-90 % financováno právě prostřednictvím hypotéčních úvěrů.
„Očekávám, že nárůst hypotéčních úroků přijde nejdříve počátkem příštího roku, což nepřímo zvedne i ceny bytů. Otázkou je, kolik zájemců a potenciálních kupujících si tento fakt uvědomuje a bude chtít koupit ještě za výhodnějších podmínek. Podle mého názoru to znamená sjednat si hypotéční úvěry ještě do konce letošního roku,“ zdůrazňuje Evžen Korec.
Po strachu ze skokového navyšování DPH na 14 % z podzimu roku 2011, široké nabídce tzv. „superlevných projektů“ a současně chaosu okolo II. důchodového pilíře na podzim roku 2012 se tak již třetí rok za sebou jedná o nečekaný „podzimní“ impuls, který může znamenat skokové navýšení zájmu o nové byty.
„Jestli tomu tak skutečně bude, ukáží až následující měsíce. Ale stejně jako v roce 2011 se i letos jedná o impuls administrativní, nikoli tržní povahy. Což nepovažuji za šťastné,“ uzavírá Evžen Korec.