NEJVÍCE BYTŮ POSTAVILY FIRMY VE STŘEDNÍCH ČECHÁCH, PRAHA JE DRUHÁ, KARLOVARSKO POSLEDNÍ
Pozici lídra bytové výstavby přebírá po hlavním městě Středočeský kraj. Právě tam loni od začátku roku do konce listopadu firmy dokončily nejvíce nových bytů, celkem jich tam vzniklo 6242. Druhou příčku obsadila s 5462 dokončenými byty Praha, naopak poslední skončil Karlovarský kraj s pouhými 547 dokončenými byty. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Více než čtyři tisíce bytů postavily stavební firmy také v Jihomoravském kraji (4104 dokončených bytů). Nad dvoutisícovou hranici se pak dostaly už jen dva další kraje – Plzeňský (2247 dokončených bytů) a Moravskoslezský (2152 dokončených bytů). Méně než tisíc nových bytů se postavilo už jen v Libereckém kraji (763 dokončených bytů).
„Praha dlouhá léta bytové výstavbě v Česku dominovala, každý rok se zde postavily dvě třetiny nového bytového fondu. Desetiletí neaktualizovaný územní plán a zablokovaný proces povolování nových staveb však způsobil, že se lidé hromadně stěhují za hranice hlavního města. Na pražském trhu je totiž velký nedostatek dostupných bytů, zájemci o vlastní bydlení se proto musí poohlížet po středočeských obcích v dojezdové vzdálenosti od Prahy. Statistiky ČSÚ tuto další vlnu suburbanizace potvrzují,“ říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Zatímco v Praze se stavějí hlavně bytové domy, ve středních Čechách lidé preferují domy rodinné. V hlavním městě hned 4242 nových bytů vzniklo v rámci nějaké většího bytového domu a jen 639 nově dokončených bytů připadá na rodinné domy. Ve Středočeském kraji je tento poměr opačný. Firmy v rodinných domech dokončily 4372 nových bytů. Na bytové domy v tomto kraji připadá 1335 nových bytů. I toto číslo je však nejvyšší za posledních deset let a dvakrát vyšší než ve stejném období roku 2017.
Dokládá to, že kromě lidí míří za hranice hlavního města stále více i investoři a developeři. Tristní situace v Praze je nutí poohlížet se po stavebních pozemcích ve větší míře také ve středočeských obcích. Už dávno tak neplatí, že lidé mimo Prahu nemají o bydlení v bytových domech zájem. Přizpůsobují se tomu i developeři, kteří svou nabídku doplňují i o cenově dostupnější bydlení ve středních Čechách. Nižší cena pozemků umožní nabídnout nové byty až o stovky tisíc korun levněji,“ uvádí Korec a dodává, že současný stav není dlouhodobě udržitelný.
„Lidé se sice stěhují do Středočeského kraje, ale v hlavním městě stále pracují. Tato migrace tak není možná donekonečna, protože bude představovat stále větší zátěž na dopravní infrastrukturu. Praha tak bude muset opět výrazně přidat a rozjet nyní zablokované povolování staveb. Nutností je také co nejrychleji připravit nové stavební plochy pro tisíce bytů. Nejde jen o prestižní post na čele žebříčku bytové výstavby, ale nutnost pro přirozený růst hlavního města. Bez nové bytové výstavby a dostatečné pravidelné obnovy bytového fondu se z Prahy stane zamrzlý skanzen zajímavý jen pro zahraniční turisty,“ varuje Evžen Korec.