NEDOSTATEK BYTŮ HÝBE TRHEM. ZA SILNOU TROJKOU JE POŘÁDNĚ RUŠNO, ALE RŮST CEN TO NEŘEŠÍ.
Situace na trhu nového bydlení hýbe žebříčkem developerů. Zatímco silná trojka je neotřesitelná, na nižších pozicích dochází ke změnám. Stále častěji se na „bodovaných“ pozicích objevují noví hráči. Souvisí to s nedostatkem bytů na trhu. Při nižším objemu prodeje totiž boduje každá firma, které se podaří dát na trh nový větší projekt.
Velká trojka má více než 30procentní podíl. Central Group je dlouhodobě největším stavitelem nových bytů v Praze i celém Česku. Vloni prodal 1243 bytů za 5,2 miliardy korun a letos za první pololetí pak dalších 479 bytů. Nejprodávanějším projektem firmy byly Letňanské zahrady. Na pražském trhu se Central Group podílí téměř 17 procenty. Žádný z dalších developerů nepřekročil desetiprocentní podíl na trhu. Dvojkou na pražském trhu je Finep s 214 prodanými byty a se 7,5 procenty trhu. Následuje Skanska Reality se 193 prodanými byty a 6,8 procenty.
Ze společné analýzy Trigema, Skanska Reality a Central Group za 1. pololetí roku 2017 vyplývá, že na dalších místech jsou kupříkladu Afi-Europe (5,5 %, 156 bytů), YIT (4,1 %, 118 bytů, Vivus (4,1 %, 117 bytů) a mezi 3 až 1,8 % jen hned celá řada developerů, jejichž pořadí se může díky každému novému projektu výrazně změnit.
Je třeba upozornit, že počty bytů jsou vykázány na základě úbytku bytů z internetových ceníků developerů mezi 1. 1. 2017 a 30. 6. 2017. U společností podnikajících i mimo Prahu tabulka zahrnuje jen prodané byty na území hlavního města. Nejsou zde započítány také blokové prodeje celých projektů jiným subjektům například družstvům, v případě, že jsou byty nadále v prodeji u těchto sekundárních prodejců.
„V situaci, kdy se naplno projevují důsledky velmi omezeného a rekordně dlouhého povolování bytové výstavby, mají výhodu ty největší firmy, které současně pracují na přípravě řady projektů a pokud se jim prodlouží vydání potřebných povolení u některého z nich, firmy jsou obvykle schopny nabídnout jiný projekt. Pro menší hráče může být ale tato situace fatální,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.
V Praze se za 1. pololetí prodalo celkem 2850 bytů. Nabídka developerů se ale za stejnou dobu ztenčila. Z 4650 bytů na konci 1. pololetí v loňském roce jich je na trhu nyní jen 3600. Nedostatečná nabídka vede k razantnímu zvýšení cen, v průběhu loňského roku o 19,5 procenta. V prvním pololetí ceny dále rostly, a navíc naprostá většina bytů (89 procent) v nabídce tak spadá do vyšší hladiny s cenami nad 60 000 Kč za m2. Pro střední třídu je proto reálně cenově dostupných jen asi 400 bytů. Průměrná nabídková cena nového pražského bytu je nyní již na úrovni 86 500 Kč za m2.
Není přitom vinou developerů, že není co prodávat. Podle analýzy připravovaných projektů, kterou provedla společnost Central Group, mají pražští developeři v přípravě celkem přes 80 tisíc nových bytů. Jen jedna čtvrtina se jich ale může začít stavět zhruba do pěti let. Problémem je velmi dlouhý schvalovací proces, který nás podle údajů Světové banky řadí na nelichotivé 130. místo ze 190 zemí.