Rekonstrukce nemovitostí, především vnitřních prostor a vybavení bytových jednotek budou hrát v následujícím období stále významnější roli. „Již několik měsíců sledujeme nárůst poptávky po zásadních rekonstrukcích. Investice do rekonstrukce a modernizace domácnosti budou v následujících pěti letech dosahovat průměrné výše 400 tisíc Kč na jednu domácnost,“ říká Lukáš Smetana ze společnosti ProBydlení, která patří do FINEP Holdingu.
Díky stáří bytového fondu a dnes nevyhovujícím dispozicím bude plánovat rekonstrukci bytu, rodinného domu nebo bytového vybavení (v objemu vyšším jak 150 tisíc Kč), každý třetí majitel nemovitosti, která byla postavená před rokem 2000.
Z vybavení domácnosti budou nejčastěji realizovány nákupy nových kuchyní, úložných prostor, nových interiérových a bezpečnostních exteriérových dveří.
Tři hlavní důvody, které v následujících pěti letech ovlivní počty a objemy rekonstrukcí bytových jednotek:
• V druhé polovině roku 2016 se pražský trh sekundárních nemovitostí propadnul o 20 %, přitom poptávka vzrostla o 30 % a ceny nemovitostí na sekundárním trhu narostly o 14 %. Trend vydávání stavebních povolení má již několik let sestupnou tendenci, naopak poptávka po bydlení v oblasti širšího centra Prahy vzrůstá. Cena nemovitostí, zejména v oblasti hlavního města Prahy, v posledních 12 měsících skokově narostla a poptávka stále markantně převyšuje nabídku. Zájemci tak z oblasti primárních nemovitostí obracejí svůj zájem na trh sekundárních nemovitostí, které ihned po koupi, vzhledem k vysokému stáří a nevyhovujícímu stavu, rekonstruují.
• Zpřísňují se podmínky hypoték a lze očekávat, že úrokové sazby i nadále porostou. Řada žadatelů o hypotéku nebude úspěšných, resp. o úvěr nebude žádat a dá přednost úpravám a rekonstrukci stávajícího bydlení. Důkazem je i orientační hodnota stavebních povolení vydaných na změny dokončených staveb, která vzrostla z 21 336 000,-Kč v roce 2015 na 21 460 000,-Kč v období leden-listopad 2016.
• Průměrné stáří bytového fondu v Praze dosahuje dnes v průměru více než 61 let. Bytový fond v Praze tedy stárne bez ohledu na výstavbu nových bytů. Místo koupě výrazně dražšího nového bydlení budou majitelé nemovitostí v následujícím období investovat do zkvalitnění stávajícího bydlení, ve snaze přiblížit kvalitu svého současného bytu či domu modernímu rezidenčnímu standardu.
„Očekáváme, že až třetina zájemců o hypotéky z roku 2016 bude v dalších letech preferovat cenově výrazně dostupnější rekonstrukci stávající nemovitosti, oproti nákupu nemovitosti nové. Budou to ti klienti, kteří ještě v roce 2016 financovali koupi nové nemovitosti hypotečním úvěrem kryjícím více než 80 % kupní ceny. Proto očekáváme, že oblast rekonstrukcí v dalších pěti letech projde velmi výrazným progresem,“ popisuje Lukáš Smetana, ředitel společnosti ProBydlení skupinu klientů, kteří raději zváží investici svých finančních prostředků do rekonstrukce nebo nového vybavení nemovitosti, než by akceptovali výrazný nárůst cen nemovitostí.
Projekt Probydlení a realitní kancelář MAXIMA REALITY provedly za období červen 2015 až říjen 2016 (tedy v době klesajících úrokových sazeb u hypoték) průzkum, kterého se účastnilo 1 069 klientů, kteří na trhu kupovali byt na sekundárním trhu a / nebo plánovali zároveň i rekonstrukci nemovitosti.
Z průzkumu společnosti ProBydlení vyplývá, že vedle samotných rekonstrukcí budou u nemovitostí nejčastěji poptávány tyto typy nového interiérového vybavení – kuchyně, na míru vyráběné úložné prostory a dveře – interiérové i exteriérové. „Stále vysokou poptávku zaznamenáváme i u dětských pokojů, které jsou v dnešní době rodinami obměňovány kontinuálně. Očekáváme ale, že skokanem tohoto roku se stanou zabezpečovací prvky a moderní vybavení kuchyní,“ říká zástupce Probydlení Lukáš Smetana.