MEZI NEJLEPŠÍ ZELENÉ STAVBY SVĚTA PATŘÍ I BYTOVÝ PROJEKT
V Cannes skončil v polovině března 28. ročník nejvýznamnějšího evropského veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí MIPIM, jehož se zúčastnilo více než 24.000 odborníků ze 100 zemí. Při příležitosti veletrhu jsou vždy udělovány „realitní Oskaři“ nejlepším stavbám světa za uplynulý rok. Odrazem celosvětového trendu vývoje směrem k šetrnému stavebnictví je to, že mezi 11 kategoriemi má již několik let své nezastupitelné místo i kategorie Nejlepší inovativní zelená budova. Tou se letos stalo Muzeum budoucnosti v brazilském Rio de Janeiru. Nejen ji, ale i další tři finalisty kategorie komentuje a pohled z tuzemského trhu přidává Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy.
„Obecně lze shrnout, že letošní čtyři finalisté pocházejí z širokého spektra staveb: je mezi nimi veřejná budova, bytový dům, kancelářská budova a dokonce i teplárna a elektrárna. To samo je důkazem, že šetrně k životnímu prostředí se dá stavět ve všech segmentech realitního trhu. Z provenience uchazečů o titul MIPIM Award v kategorii zelených budov vyplývá, že lídrem šetrného stavebnictví jsou vyspělé země Evropy. Ty mohou být pro Českou republiku velkou inspirací,“ říká Simona Kalvoda.
Vzhledem k zaměření našeho webu ponechme stranou ostatní stavby a věnujme se pouze finalista MIPIM Awards v kategorii Nejlepší zelená budova světa 2017, kterou je 119 Ebury Street (Londýn, Velká Británie)
Je to první rezidenční budova ve Velké Británii, která dosáhla na certifikaci BREEAM Outstanding. Původní zchátralý hotel byl citlivě zrekonstruován na luxusní bytový dům se třemi prostornými byty. Developer projektu úzce spolupracoval s místní radnicí v londýnském Westminsteru a s veřejnou institucí Historic England, takže si dům zachoval svůj původní genius loci včetně zrestaurování originálních historických prvků. Zrekonstruovaná budova má ale zároveň všechny vlastnosti současného „zeleného“ bydlení: získává energii prostřednictvím solárních panelů, úsporně hospodaří s dešťovou vodou a pro zdravé vnitřní prostředí využívá automatického systému řízeného větrání s rekuperací tepla.
Simona Kalvoda k romu píše:
„Přestože v Česku v posledních letech pasivní a nízkoenergetické bydlení nabývá na popularitě a významu (česká jednička v tomto segmentu JRD má nyní ve výstavbě 6 projektů), na certifikace u rezidenčních projektů jsme dosud u nás nebyli zvyklí. Dosud je suploval tzv. PENB (Průkaz energetické náročnosti budovy), laicky známý jako ´energetický štítek´. Ten stejně jako u předmětů běžné domácí potřeby budovu klasifikuje do tříd A až G, kde A prokazuje nejvyšší hospodárnost provozu v celé jeho komplexnosti (vytápění, větrání a klimatizace, osvětlení…). Nyní se však první projekty certifikovaného bydlení začínají objevovat i v Česku. Touto cestou se vydávají nadnárodní developeři Horizon Holding a Skanska Reality, kteří při tom čerpají inspiraci ze svých zahraničních projektů. Lze očekávat, že se certifikace stanou standardem i v tomto segmentu, protože pro budoucí majitele bytů to bude znamenat potvrzení kvalit bytu, který si vybrali. A to nejen u novostaveb, ale i u rekonstrukcí: právě projekt 119 Ebury Street je totiž názorným příkladem, že prvky udržitelného standardu lze úspěšně aplikovat i do historických budov.“
A nám nezbývá dodat, že se budeme těšit na další příklady šetrného bydlení, které se na našem trhu snad brzy stanou samozřejmostí.