Projekt KOTI Hyacint, který v pražských Modřanech staví developerská společnost YIT, bude mít již brzy dokončené první tři budovy. Mezi nimi i certifikovaný dům F, který dosahuje výjimečných parametrů z hlediska nízké spotřeby energií a nabízí tak lidem velmi úsporné a zdravé bydlení. Při této příležitosti byl v budově F otevřen také vzorový byt, na který se mohou přijít podívat všichni zájemci o finský styl bydlení.
Pasivní bydlení na vlastní oči
Ve vzorovém bytě si mohou zájemci jednak vyzkoušet, jaké je prostředí pasivních bytů, ale také si mohou prohlédnout severský design, ve kterém interiér zařídila Andrea Hylmarová. Finský styl bydlení, který je společný pro všechny projekty YIT, přináší přírodní materiály, kvalitu a promyšlené dispozice. „Byt má tři hlavní obytné místnosti, z nichž každá nabízí dobře řešený a dostatečný prostor a také skvělé světelné podmínky. Celkový dojem vzdušnosti a světla umocňuje volba podlahy v provedení bílý dub. Interiéru jsem nedala zcela bílý základ, ale pohrála si s kontrastem běleného dřeva a ořechové dýhy, která se objevuje na televizním stolku a jídelních židlích,“ říká designérka, která při zařizování opět využila řadu prvků skandinávského vybavení. Mezi ně výrazně patří například tapeta s motivem modrých koleček z kolekce Scandinavian Designers doplněná modrošedými závěsy šitými na míru. Severský design je zastoupen také značkami Muuto a Normann Copenhagen, jejichž svítidla zdobí jídelní část, obývací pokoj a ložnici.
Svěží design v severském stylu
Vzorový byt má velikost 77 m2, dispozice 3 + kk a šestimetrový balkon. Ukazuje zajímavé kombinace s použitím přírodních prvků a severského bytového designu. Velmi prakticky je řešen kuchyňský kout, který je od obývací a jídelní místností částečně oddělen, přičemž nabízí velmi slušný prostor i pro větší kuchyňskou linku. „Bílé spodní skříňky jsem oživila běleným dubem, který se objevuje na horních částech kuchyňské linky vytažených až ke stropu. Kuchyň tak působí víc kompaktně a v neposlední řadě využívá ideálně veškerý prostor,“ uvádí Andrea Hylmarová. Do přírodních tónů je laděná i ložnice, kde podobně jako v obývacím pokoji hraje významnou roli hnědá barva a střídmá geometrie, které rozbíjejí okolní bílou. „Barvami naopak hraje dětský pokoj, jehož stěžejním designovým prvkem je hravá tapeta a také barevný koberec s motivem barevných koleček. Právě tyto dva prvky dokazují, že v pokoji s neutrálním bílým základem a také dostatečně nadčasovou podlahou bude vypadat dobře téměř každá barva,“ dodává Andrea Hylmarova.
Nové bydlení s veškerým servisem
V projektu KOTI Hyacint vyroste postupně šest bytových domů s více než 200 byty. Pět budov patří do nízkoenergetického standardu kategorie B a budova F se vzorovým bytem do kategorie A, tedy energeticky pasivní. „Pasivní dům F nabízí celkem 27 bytových jednotek v dispozicích 1 + kk až 4 + kk a o velikosti až 108 m2. Vybaveny jsou moderními technologiemi, které v jednotlivých bytech zajistí nejen zdravé prostředí, ale také výrazně sníží náklady na provoz bytu,“ popisuje Marek Kontriš, marketingový manažer společnosti YIT Stavo. První tři domy s celkem 133 byty se blíží ke kolaudaci a noví majitelé se budou moci brzy stěhovat. „V rámci našeho klientského servisu zajistíme zákazníkům stěhování zdarma, zprostředkujeme služby bytového architekta a nabídneme i výhodné nákupy u našich partnerů, kde si budou moci pořídit vybavení do nového bytu,“ doplňuje Marek Kontriš.
Zdravé a úsporné bydlení nejvyšší kategorie
„O prospěšnosti zdravé stravy a dostatku pohybu téměř nikdo nepochybuje. Ale to, že řada z nás může bydlet v nevyhovujícím prostředí, si nemusíme uvědomit, dokud se neobjeví první zdravotní problémy. Dokonce i taková běžná únava, bolest hlavy a malátnost mohou být způsobeny pobytem ve špatně větraném prostředí,“ upozorňuje na rizika Marek Kontriš. Právě dostatečné větrání je důležité v každém uzavřeném prostoru. Čerstvý vzduch má velký vliv na aktuální zdravotní stav, proto by se neměl podceňovat. V pasivní budově F energetické třídy A je zajištěna automatická výměna vzduchu pomocí systému řízeného větrání s rekuperací tepla, který zajistí jednak pravidelnou výměnu vzduchu, ale také jeho ohřátí. Díky tomu obyvatelé těchto nových bytů nemusejí pravidelně manuálně otevírat okna, nepotýkají se se zvýšenou vlhkostí, množením plísní ani nepříjemným průvanem a chladem od nohou. I přes moderní technologie použité pro pasivní byty není jejich provoz nákladný, právě naopak. Nejvíce obyvatelé ušetří na vytápění, protože teplo nevypouštějí neefektivně ven, ale naopak je předáno nově přiváděnému čerstvému vzduchu. Pro porovnání lze využít výpočty YIT. Náklady na vytápění u bytu o rozměrech 70 m2 v panelovém domě z 80. let činí ročně 27 400 korun. V bytové jednotce ve standardní novostavbě je to zhruba 18 000 korun. Ovšem v úsporném bytě v KOTI Hyacint lidé zaplatí méně než 3 000 korun za rok. „Kvalitu budovy F ověřili podle přísných, mezinárodně uznávaných kritérií Passivhaus Institutu odborníci z Centra pasivního domu. A udělili jí jako prvnímu pasivnímu bytovému domu v České republice osvědčení Certifikovaný projekt pasivního domu“, říká Marek Kontriš.