Česká rada pro šetrné budovy chystá 10. května v pražském hotelu Clarion mezinárodní konferenci a expo Šetrné budovy 2012. Na konferenci se představí špičková stavební a technologická řešení pro úspory energií, řada významných zahraničních hostů i předních českých expertů. Akce bude jako první v Česku pořádána v režimu „carbon neutral“. Jejím hlavním tématem bude energetická efektivita a environmentální šetrnost budov.
Budova City Green Court, která získala pre-certifikaci environmentální šetrnosti LEED Platinum
„V programu nebudou chybět panely věnované nové legislativě, která ovlivní výstavbu budov v blízké budoucnosti. Diskutovat se budou certifikace, měření hodnoty šetrných budov nebo nový způsob jejich navrhování, takzvaný Building Information Modeling,“ říká Boris Zupančič, ředitel České rady pro šetrné budovy. „Na své si přijdou specialisté na stavební materiály a technologie, pro které je připraven zvláštní blok. Významně se budeme věnovat také kvalitě vnitřního prostředí v budovách,“ dodává Zupančič.
Ambiciózní přístup a špičková řešení představí partneři konference, společnosti Schneider Electric, Cisco, AGC Glass, Knauf Insulation nebo Zumtobel. Celkem se na přípravě akce podílí osmnáct předních firem z oboru.
Konferenci podpoří množství zahraničních hostů, například Jane Henley, CEO Světové rady pro šetrné budovy, Martin Townsend, ředitel britské certifikace budov BREEAM, Marc Coroler, Central Europe Senior Vice-President ze Schneider Electric, Tony Robson, CEO Knauf Insulation nebo Patty Fong z European Climate Foundation. Vystoupí zde i špička českého stavebního výzkumu, například prof. Ing. Petr Hájek, CSc. nebo prof. Ing. Karel Kabele, CSc. Nebudou chybět ani ekonomové jako Ing. Miroslav Zámečník nebo Ing. Jan Procházka, oba členové NERV. Zvláštní program je přichystán pro zástupce státní správy. Ti se mohou těšit třeba na informace o financování rekonstrukcí budov z budoucích energetických úspor.
Mezinárodní konference a expo Šetrné budovy 2012 ovšem nebude jedinečná jen svým nabitým programem. Jako první v Česku proběhne v režimu „carbon neutral“ a sníží tak svůj vlastní negativní vliv na životní prostředí na naprosté minimum.
„Režim carbon neutral ovlivní způsob přípravy akce i její samotný průběh. Ve spolupráci se společností Schneider Electric, generálním partnerem akce, například proměřujeme energetickou spotřebu konferenčního patra hotelu a navrhujeme její optimalizaci,“ vysvětluje Boris Zupančič. „V rámci přípravy expa se dále snažíme redukovat spotřebu materiálu. Konkrétní čísla o uhlíkové stopě přineseme veřejnosti po skončení akce.“ Na kvalitu monitorovacího procesu měření C02 bude dohlížet docent Vladimír Kočí z Vysoké školy chemicko-technologické.
Konference a expo Šetrné budovy 2012 přinese účastníkům velké množství inspirace. Získají novou perspektivu v pohledu na budovy a stavebnictví obecně. Kromě toho nabízí akce klasické možnosti networkingu a konzultací se špičkovými odborníky. Více najdete na www.setrnebudovy.cz