Česká developerská společnost JRD, průkopník nízkoenergetického a energeticky pasivního bydlení na tuzemském trhu a současná jednička v tomto segmentu, dále expanduje. Reaguje tak na rostoucí zájem lidí o zdravé a šetrné bydlení.
K dnešnímu dni má JRD ve výstavbě tři projekty – Ecocity Malešice, Park Hloubětín a Vila Na Výsluní - o celkovém počtu 240 bytových jednotek. Další projekty má společnost v přípravě a odhaduje začátek jejich výstavby ještě v tomto roce. V souvislosti s růstem počtu a rozsahu projektů se společnost stěhuje do nových reprezentativních prostor a od 7. května bude působit na pražských Vinohradech v Korunním Dvoře, kde oslaví 10 let úspěšného působení na českém trhu.
Převládá bydlení s energetickou náročností kategorie C
V současné době se stále většina novostaveb pro bydlení staví v kategorii s průkazem energetické náročnosti budovy C.Přestože segment nízkoenergetického a energeticky pasivního bydlení (tzn. s energetickou náročností kategorie B a A) stále tvoří menší část objemu celkového tuzemského rezidenčního trhu, jeho podíl trvale roste (nyní tvoří několik % trhu v kategorii B a méně než 1 % trhu v kategorii A).
Lídrem nízkoenergetického bydlení
Společnost JRD začínala s výstavbou tohoto segmentu bydlení v roce 2003 a v prvních letech svého působení na tuzemském trhu stavěla velmi komorní projekty do 10 bytových jednotek v každém z nich (v prvních letech šlo o pražské lokality Velká Chuchle, Štěrboholy a Dolní Měcholupy). S růstem zájmu o toto nadčasové bydlení nové generace zvyšovala JRD jak počet projektů, tak i jejich rozsah, takže nyní je společnost s celkem 13 již realizovanými developerskými projekty na tuzemském trhu lídrem.
Prvním větším projektem JRD byl nízkoenergetický bytový areál Dolní Měcholupy 4 s celkem 45 byty, dokončený v září 2009. V prosinci 2010 dokončila společnost Viladomy U Obory v Praze-Uhříněvsi s 37 byty. V současné době staví JRD jak projekty komorní (Vila Na Výsluní - 15 bytů), tak i rozsáhlejší – Ecocity Malešice se 110 byty a Park Hloubětín se 115 byty.
Řada prestižních ocenění
O kvalitě projektů JRD svědčí nejen zájem klientů, ale také řada ocenění, které stavby za svůj ekologický přínos získaly. Energeticky pasivní bytová vila Pod Altánem (Praha-Strašnice) získala v roce 2012 první místo a nízkoenergetická vila Augustus (postavena rovněž v lokalitě Strašnice) obsadila 2. místo v mezinárodní soutěži moderních stavebních projektů s výjimečnou energetickou, konstrukční a architektonickou hodnotou Building Efficiency Awards (BEFFA). Projekty JRD několikrát získaly titul „Český energetický a ekologický projekt roku“. Společnost se také angažuje v oborových institucích a organizacích: je zakládajícím členem České rady pro šetrné budovy a členem Centra pasivního domu.
Zájem o nízkoenergetické bydlení roste
Jan Řežáb, majitel a ředitel skupiny JRD, se sám řídí heslem, že staví takové bytové domy, v nichž by sám také rád bydlel. Své podnikání v segmentu nízkoenergetického a pasivního bydlení ostatně sám začal jako ekolog z přesvědčení, když si před více než 10 lety pro svou rodinu postavil právě takový dům.
Množství zájemců, které kvalitní zdravé a šetrné bydlení oslovuje, v tuzemsku stále roste. To dokládá i fakt, že před zahájením výstavby mívá JRD obvykle prodáno 30-40 % bytů v příslušném projektu, 97 % pak ještě před jeho dokončením.
Nejen úspory energií, ale i zdravé klima
Podle Jana Řežába zájem o nízkoenergetické a pasivní bydlení bude stoupat i v souvislosti s novým zákonem o hospodaření s energií a se směrnicí EPBD II, která má vstoupit v platnost od roku 2020. K filozofii ekologického bydlení Jan Řežáb uvádí: „Zatímco naši klienti dříve oceňovali zejména výhody spojené s úsporou provozních nákladů na bydlení, nyní stále více oceňují kvalitu zdravého vnitřního prostředí spojenou s kvalitním systémem řízeného větrání. Bydlení v nízkoenergetickém, resp. pasivním bytě totiž nepřináší jen úspory na provoz, ale zejména zdraví, radost z kvality a vyšší komfort bydlení s respektem k přírodě.“
Obchodní ředitel JRD Jiří Kučera k tomu dodává: „Rámcově lze říci, že oproti bytům splňujícím hygienické požadavky definované platnými předpisy činí vícenáklad na výstavbu nízkoenergetického bytu méně než 100 tisíc Kč. Návratnost je tak při současných cenách energií zhruba 10-15 let. Je však třeba zdůraznit, že tzv. běžné stavby bez systému řízeného větrání nesplňují ani základní předepsané hygienické parametry, protože zateplení a utěsnění domů bez zajištění pravidelného a intenzivního větrání vede k nárůstu hladiny CO2 a vlhkosti vzduchu. Vícenáklad vůči nekvalitním bytům vycházejícím vstříc tlaku kupujících na cenu, aĺe přitom nesplňujícím hygienické požadavky, je zhruba dvojnásobný.“