„Situace na hypotečním trhu je pro zájemce o vlastní bydlení méně příznivá než v loňském rekordním roce. Naplnila se totiž slova bank o tom, že na konci loňského roku zvednou úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Sice šlo o desetiny procenta, ale i takový nárůst bude mít na rozpočty domácností výrazný dopad. Měsíčně totiž budou muset na splátkách zaplatit i tisíce korun navíc oproti loňským rekordním měsícům,“ píše ve svém pravidelném komentáři RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL, a. s.
A dále pokračuje:
„Další výraznou komplikací je to, že od října loňského roku platí doporučení České národní banky (ČNB), které bankám zakazuje poskytovat hypotéky na sto procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Přestože nejde o závazné nařízení, banky ho respektují. Podle ČNB může hypotéka dosáhnout maximálně 95 procent ceny nemovitosti, přičemž od letošního dubna se má tato hranice posunout na 90 procent. Pokud k tomu připočítáme čtyřprocentní daň, kterou od loňska platí výhradně kupující, dostáváme se na minimálních 14 procent ceny nemovitosti, které musí mít zájemce o nový byt připravené z vlastních zdrojů.
Průměrná cena nového bytu v Praze podle analýz a výpočtů EKOSPOLU v loňském roce dosahovala 5,55 milionu korun. Aby si ho mohla domácnost od letošního jara koupit, musela by mít ušetřeno přes 830 tisíc korun. Takový balík peněz však většina zájemců o nové bydlení k dispozici nemá.
Společně s rapidně klesající nabídkou kvůli neuvěřitelným průtahům při povolování nové bytové výstavby povedou rostoucí úrokové sazby u hypoték k výraznému zpomalení rezidenčního trhu. Zatímco letos očekávám propad prodeje nových bytů v Praze z loňských 6737 na 6000 bytů, v příštím roce by mohlo dojít ještě k výraznějšímu poklesu. Připravené projekty z minulých let totiž většině developerů definitivně dojdou, protože výraznější změnu postoje dotčených orgánů k povolovacímu procesu nových staveb bohužel neočekávám. Na to doplatí nejen zájemci o nové bydlení, ale také jednotlivá města, jejichž přirozený vývoj bude násilně přerušen,“ uzavírá svůj komentář Evžen Korec.