HLEDÁTE NOVÉ BYDLENÍ? V TOM PŘÍPADĚ BYSTE NEMĚLI MINOUT VÝSTAVU „PRAHA ZÍTRA?“
Už déle než měsíc běží výstava „Praha zítra!“, kterou pořádá Centrum architektury a městského plánování (CAMP). Na 25metrové projekci se představuje předpokládaná budoucnost Prahy v 76 vybraných projektech, ať už jde o nová veřejná prostranství, stavby významné pro rozvoj železnice a tramvajové dopravy, ale i nové polyfunkční a rezidenční celky či jednotlivé bytové domy. Převážnou část expozice přitom tvoří projekty nového bydlení. A to je oblast, která zcela jistě zaujme každého, kdo hledá nový byt v blízkosti svého současného bydliště, nebo vůbec v Praze v místě, které ho nejvíce zajímá.
Samozřejmě není od věci podívat se také na to, jak to bude možná vypadat v různých městských částech, protože každé bydlení je ovlivněno i lokalitou, ve které si můžete představit, jak by se tu dalo nejen bydlet, ale také i příjemně a pohodlně žít. Proto mnohé jistě zaujmou projekty, které novým způsobem utvářejí veřejná prostranství.
Pozornost jistě vzbuzují rekonstrukce veřejných prostorů v centru a širším centru města v podobě parku na Karlově náměstí, ulice Na Poříčí včetně areálu Bílé Labutě, Střeleckého ostrova, parku Na Františku, nebo kompletní přeměny Vítězného náměstí a také rekonstrukce Malostranského náměstí a Klárova. K Vítěznému a Karlovu náměstí jsou navíc připraveny i doprovodný program v podobě samostatných přednášek.
Nejde ale jen o centrum, protože je zřejmé, že řadu lidí budou zajímat i takové projekty, jakými jsou kompletní revitalizace Podolského přístavu, dopravní terminál smíchovského nádraží navazující na novou čtvrť Smíchov City, urbanisticko-krajinářská studie Vidoule anebo tolik diskutovaná tvář železničního spojení Praha-letiště Václava Havla-Kladno.
U mnoha projektů figuruje jako autor nebo koordinátor Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Jeden projekt je dokonce věnován revitalizaci Emauzského opatství, ve kterém IPR i CAMP sídlí. Prostor areálu tzv. Pragerových kostek se veřejnosti otevře ještě více, než je tomu doposud.
„Celý prostor se otevřel už před 5 lety, kdy IPR oficiálně vzniknul. Připravili jsme projekt na revitalizaci areálu, který lze provádět souběžně s nutnou rekonstrukcí budov. Chceme jít příkladem a věříme, že vznikne nový kvalitní park v centru Prahy,“ říká ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.
„Můžeme dobře vidět, kolik významných projektů iniciuje samo město. Investice do veřejného prostoru, infrastruktury a mobiliáře jsou pro moderní a dynamické město základním požadavkem. Jsem navíc rád, že právě tyto projekty se těší největšímu zájmu veřejnosti, která je podrobuje kritice a klade tak na nás vysoké požadavky,“ řekl k výstavě primátor hl. m. Prahy Zděněk Hřib.
Kurátorský výběr Adama Gebriana zahrnuje mix rezidenčních projektů, administrativních budov i rekonstrukcí škol a úřadů. Pro naše čtenáře je ovšem nejvíce potěšující široký výběr budoucích možností nového bydlení, který zahrnuje jak vznik celých nových obytných čtvrtí, tak i polyfunkčních komplexů s bydlením, a nakonec i jednotlivých bytových domů a domů pro seniory.
Není to samozřejmě všechno, co je v plánu, a co se ještě objeví, ale to nejzajímavější zde jistě najdete. S mnohými chystanými projekty vás na těchto webových stránkách pravidelně seznamujeme podle toho, jak je zejména velcí a známí developeři dávají ve známost. Řadu dalších, které se připravují, však ani nelze pro jejich množství jmenovat a už vůbec ne pro představu detailněji popsat. Proto stojí za to, když se vydáte na výstavu sami. Každý projekt zde má samostatný kvalitně tištěný list, ve kterém se spolu s vizualizacemi podrobněji popisuje jeho charakter, a kde se dozvíte kdo je investorem, architektem, kde se nachází, kdy bude dokončen atd. Co je však hlavní, nic si nemusíte zapisovat, protože ten „rodný“ list projektu si můžete odnést v deskách s sebou!
Pochopitelně je nutné brát v potaz, že kromě těch projektů, jejichž realizace už byla zahájena nebo už běží, mohou mnohé doznat určitých změn. To ale nic nemění na tom, že pro návštěvníky, kteří hledají nové bydlení, může být nedocenitelným zdrojem málokde uváděných informací.
Výstava „Praha zítra?“ potrvá do 19. března 2019.