FINEP HOLDING PRODAL LONI 481 NOVÝCH BYTŮ A RODINNÝCH DOMŮ, PLÁNUJE POSTAVIT DALŠÍCH PĚT STOVEK
Investiční skupina FINEP HOLDING, SE, je dalším z developerů, kteří teď v lednu bilancují úspěchy minulého roku. Na trhu novostaveb prodal FINEP v Praze 481 nových bytů a rodinných domů v celkovém objemu 2,1 mld. Kč bez DPH. Ve srovnání s rokem 2017 se jedná o zhruba desetiprocentní nárůst počtu prodaných jednotek. FINEP tak na klesajícím trhu zvýšil svůj tržní podíl a v roce 2018 prodával za ceny zhruba 14 % pod průměrnou tržní cenou novostaveb v Praze.
Největší zájem o nové byty byl opět v kategorii 2 + kk, s ohledem na rostoucí ceny se prodávaly spíše menší byty. Průměrná velikost bytu přitom klesla pod 60 m2.
V minulém roce se vzhledem k rostoucím cenám bytů zvedl zájem o družstevní bydlení. Dvěma hlavními důvody je jednoduchá a profesionální správa bytového domu vlastníkem – družstvem a administrativně nenáročné nakládání s podílem v bytovém družstvu. V kvalitě bytu v osobním či družstevním bydlení přitom není žádný rozdíl.
Členem skupiny FINEP je dále realitní kancelář MAXIMA REALITY, která je stále největší nesíťovou realitní kanceláří. I v roce 2018 si udržela tržní podíl a na sekundárním trhu, jehož objem klesal zejména díky nové regulaci hypoték, realizovala na 800 transakcí.
Nejmladším členem skupiny je společnost ProBydlení, jež uzavřela téměř 900 obchodních případů s klienty, kteří rekonstruovali své starší nemovitosti nebo vybavovali nové i starší byty kuchyněmi, vestavěnými skříněmi či dalším vybavením.
V segmentu kancelářské výstavby získal administrativní komplex CITY WEST na Západním městě územní rozhodnutí pro další kancelářskou budovu, jejíž výstavba by mohla začít již v letošním roce.
Trend nájemního a družstevního bydlení
Podle komentáře k číslům, která developer zaznamenal, prý rok 2018 „nudil“ novináře i čtenáře opakováním kritického stavu na pražském bytovém trhu. Za posledních 10 let tak díky tomu vzrostla průměrná jednotková cena bytu o zhruba 80 %. Ukázalo se, že na vině není jen nedostatečná výstavba nových bytů, ale také opakovaně zvyšovaná sazba DPH, růst cen stavebních prací, zásadní růst cen stavebních pozemků i dopad technických norem, které jsou jedny z nejpřísnějších v Evropě.
Podle Tomáše Pardubického, generálního ředitele FINEP HOLDING, se ukazuje, že „dostupnost bydlení není otázkou úzké sociálně slabé skupiny, ale stala se problémem běžné středně příjmové rodiny. Lidé utíkají za hranice Prahy, ale zaměstnání stále mají v jejím širším centru. Jediným dlouhodobě ekologickým řešením je zahušťování města tam, kde existuje dopravní, obchodní i administrativní infrastruktura. S ohledem na kupní sílu obyvatel Prahy tak bude určitě jedním z hlavních pilířů budoucí bytové politiky nájemní bydlení.“
Milan Roček z CenovaMapa.org, poukazuje na to, že průměrná nabídková cena v Praze za 1 m2 novostaveb (včetně DPH a příslušenství) vzrostla z 94.421 Kč na 106.511 Kč (srovnání prosinec 2017 – prosinec 2018). Průměrná cena nových bytů FINEPu se v tomto porovnání pohybovala zhruba 14 % pod tržními cenami ve srovnatelném segmentu.
Rostoucí zájem soukromých investorů o nájemní investiční byty od FINEPu v roce 2018 silně ovlivnil i družstevní bydlení, které je pro investory velmi zajímavé. Oproti správě SVJ u osobního vlastnictví nabízí profesionální správu družstva a nakládání s podílem je administrativně nenáročné, neboť nevyžaduje zápisy v katastru nemovitostí.
„V dnešní době neexistuje rozdíl mezi kvalitou bytu v osobním a v družstevním vlastnictví. Pro koncového klienta je to de facto stejný produkt. Není proto překvapivé, že se v posledních dvou letech ceny bytů v obou typech vlastnictví srovnaly,“ uvádí Štěpán Havlas, finanční ředitel FINEP HOLDING.
Klienty MAXIMA REALITY v obchodech se staršími nemovitostmi ovlivnilo zejména zavedení další regulace hypoték skrze parametry DTI a DSTI. Nicméně pokles poptávky neovlivnil cenu bytů s ohledem na dlouhodobý nedostatek bytů nabízených k prodeji.
Nedostatek nových i starších bytů ke koupi přivedl stovky klientů do společnosti ProBydlení. Ta pomáhá svým zákazníkům s rekonstrukcemi i s vybavením bytů.
Výhled na rok 2019
FINEP neočekává, že se v tomto roce trend změní a rok 2019 bude rokem zázraků. Odborníci FINEPu předpokládají postupné řešení celé řady příčin drahého bydlení v Praze, očekávají stabilizaci cen bytů, rostoucí ceny nájmů a rostoucí podíl bytů určených k pronájmu.
Příští a další roky plánuje FINEP nabídnout ročně přibližně 500 nových bytů v řadě stávajících i nových lokalit. Podobu a tempo nové výstavby určuje nejen složitý povolovací proces, ale také nové trendy a představa mladých lidí o svém budoucím životním stylu.
„Průměrná doba získání všech povolení pro bytový dům v Praze je dnes kolem 9 let. Intenzívně proto studujeme životní styl mladé generace, protože dnes kreslíme a projektujeme byty pro lidi ve věku 18-25 let, kteří si je za 7-10 let budou kupovat nebo pronajímat,“ komentuje výhledy do příštích let Tomáš Pardubický.
Hlavním tématem příštích let proto zůstane podle odhadů FINEPu neřešený problém vysokého stáří bytového fondu v Praze (průměrné stáří bytu je 63 let) a vysoká pozitivní migrace do Prahy za prací a podnikáním.