Minulý týden byli na slavnostním shromáždění za účasti novinářů představeni vítězové základních kategorií 7. ročníku mezinárodní soutěže E.ON Energy Globe Award ČR, jejímž iniciátorem je v České republice od roku 2008 energetická společnost E.ON. Celkového vítěze, který vedle sošky ekologického oskara získá zajímavé odměny včetně automobilu ŠKODA Octavia Combi G-TEC, zvolí v příštích měsících v hlasování veřejnost.
Soutěž E.ON Energy Globe Award ČR, známá mezi odbornou i laickou veřejností jako ekologický oskar, oceňuje projekty a inovativní nápady z oblasti životního prostředí a úspor energií. Její 7. ročník letos přilákal rekordní počet autorů ekologických projektů. „Celkem se nám do soutěže přihlásilo 373 projektů, což je nejvyšší počet v dosavadní historii soutěže,“ říká Michael Fehn, jednatel společnosti E.ON Česká republika, s. r. o.
Přihlášené projekty byly také letos hodnoceny ve čtyřech základních kategoriích Obec, Firma, Kutil a Mládež, jejichž vítěze zvolila odborná komise pod záštitou Akademie věd ČR. Autoři vítězných projektů si dnes na tiskové konferenci převzali odměny včetně roční zápůjčky vozu ŠKODA Citigo G-TEC s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG).
Za vítěze v kategorii Obec odborná komise určila projekt základní školy Karla Malicha v Holicích, která je vůbec první veřejnou pasivní stavbou v České republice. Společnost Country Life s. r. o. uspěla v kategorii Firma s projektem přestavby zchátralých budov bývalého JZD do podoby multifunkčního areálu v pasivním standardu.
V kategorii Mládež komise ocenila sdružení Tereza, které již od 90. let v České republice koordinuje programy ekologického vzdělávání určené mládeži. V kategorii Kutil si prvenství odnesl pan Pavol Floriš se svým unikátním zařízením pro čerpání a čištění vody za využití větrné energie.
A u této kategorie se zastavme, protože se nejvíce dotýkala bydlení. Začněme třetím místem, na kterém se umístil rodinný dům ing. Miloše Kalouska TerraSol House, který využivá přebytků tepla z léta pro potřeby vytápění v zimním období. Jde o jakousi kombinaci solárního a pasivního domu se sezónní akumulací solárního tepla. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdy by se na rozdíl od jiných akumulačních systémů neukládala přebytečná energie do zeminy a betonových základů domu. V letním období pak pohání sluneční energie tepelné čerpadlo, které dům ochlazuje. Přebytky energie jsou odváděny do výměníku, kde jsou poté k dispozici pro ohřívání objektu v zimě. Díky tomu je dům takřka zcela energeticky soběstačný, protože z elektrické sítě si bere jen jednu pětinu energie na svůj provoz.
Druhé místo této kategorie zaujal plusový dům CHIMNEY ing. Rostislava Kubíčka, který je prvním energeticky plusovým rodinný dům v České republice. Mladá rodina si jej postavila v proluce pouhých 5,5 metru mezi dalšími stavbami v Brně, v městské části Komín, a to tak, že dosahuje standardu energeticky plusového domu. K realizaci svého snu využila i netradiční
způsob financování.
Dům je rozdělen na dva byty pro 2 a 4 osoby a disponuje také garáží pro jedno auto. Jeden byt si mladá rodina ponechala k užívání, druhý se rozhodla z finančních důvodů pronajímat, aby takto získané peníze mohla použít na snížení nákladů za hypotéku. Ve výsledku žije tato rodina ve vlastním domě, ale její měsíční náklady jsou stejné, jako by bydlela v pronajatém bytě. Na samotném rodinném domku je zajímavé, že dokáže vyrobit více energie, než sám spotřebuje. Tomuto požadavku je uzpůsobena již jeho základní filosofie – dosáhnout úspor energie nejdříve minimalizací spotřeby a teprve poté optimalizací zdrojů. Dům je osazen fotovoltaickou elektrárnou sloužící k ohřevu vody v akumulační nádrži a k dobíjení elektrokol. Vedle toho využívá také dešťovou vodu (pro splachování a praní) a větrací jednotku s rekuperací.
První místo obdržel na pohled velmi jednoduchý vynález, větrné čerpadlo Pavla Floriše, které je pravou ukázkou českého kutilství. Nejen v České republice, ale i v zahraničí nabízí technologii, s jejíž pomocí lze vyčistit a následně čerpat vodu ze studen a vrtů. K jejímu pohánění přitom využívá místo elektřiny vítr.
Zařízení Pavla Floriše slouží nejen k jednoduchému odčerpání, ale také k vyčištění vody z vrtu či studny. Jak říká sám autor technologie, řada studen je otevřená a obsahuje velké množství mechanických nečistot. Jím speciálně upravené čerpadlo dokáže tyto nečistoty rozdrtit a společně se znečistěnou vodou odčerpat. Následně provádí její desinfekci, čímž se odstraní 99,9 % bakterií a virů, které mohou způsobovat problémy zažívacího traktu či parazitické infekce. Po nainstalování větrného čerpadla „Floriš“ se záhlaví studny utěsní, aby voda již nebyla z vnějšku znečišťována.
Větrné čerpadlo je bezúdržbové a bez nároků na obsluhu. Hloubka čerpání vodního zdroje je v základním provedení 50 metrů, po úpravách však může jít až o více než dvojnásobek. Unikátní řešení náběhu větru na rotující lopatky využívá rychlost větru již od 2 m/s a koriguje otáčky pro zamezení přetáčení čerpadla do vysokých obrátek při větrech od 8 m/s.
Technologie má díky unikátnímu postupu, který si jeho autor nechal patentovat, velmi široké uplatnění. V České republice jsou zákazníky pana Floriše například zemědělci, kteří větrné čerpadlo využívají pro čerpání vody do napajedel pro chov zvířat. Čerpadlo lze dále využít v zásobování závlahových systémů, pro čerpání vody za účelem snížení hladiny podzemních vod, recirkulace za účelem okysličení vody při chovu ryb a podobně.
Pan Floriš svá čerpadla instaluje kromě České republiky také v zahraničí. Zejména v rozvojových zemích nachází jeho technologie velké opodstatnění, když zajišťuje kvalitní pitnou vodu pro zdejší obyvatele. K dnešnímu dni je již v provozu patnáct čerpadel v Mongolsku a čtyři v Ghaně.
Většímu rozšíření přístroje pomáhá také nízká cena celého zařízení – vodní čerpadlo doplněné o větrnou turbínu přijde na zhruba 25 000 Kč. Veškerá větrná čerpadla, která pan Floriš svým zákazníkům v České republice nebo v rozvojových zemích dodává, rovněž sám osobně vyrábí.
Tolik k vynálezu, který jistě zaujme všechny ty, kteří by si chtěli postavit dům i v místech, kde tak docela nejsou k dispozici veškeré inženýrské sítě.
Z vítězných projektů základních kategorií bude také letos vybrán celkový vítěz, o němž svým hlasováním rozhodne veřejnost. „Hlasovat je možné až do 20. září prostřednictvím SMS nebo na webových stránkách www.ekologickyoskar.cz a pro hlasující jsou připraveny hodnotné ceny od pořadatelů a partnerů soutěže. Celkový vítěz 7. ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award ČR bude představen v říjnu na slavnostním vyhlášení, které již tradičně odvysílá Česká televize,“ řekla Jitka Ničová z týmu E.ON Energy Globe Award ČR.
Více informací o hlasování najdete na www.ekologickyoskar.cz.