CENTRAL GROUP ZÍSKAL DALŠÍ VELKÝ BROWNFIELD, REVITALIZOVAT BUDE AREÁL TESLY HLOUBĚTÍN
Největší český rezidenční stavitel Central Group získal včera další velký brownfield v Praze. Od společnosti Tesla koupil areál Tesly Hloubětín. Na téměř sedmihektarovém pozemku plánuje v budoucnu rezidenční čtvrť s obchody a restauracemi v přízemí. Několik následujících let ale zachová provoz stávající skladů a kanceláří v pronájmu. Obě strany transakce se dohodly na mlčenlivosti ohledně ceny. Tesla je tak v krátké době třetí akvizicí velkých brownfieldů ze strany Central Group. Na tyto tři akvizice firma vynaložila v průběhu dvou měsíců téměř dvě miliardy korun.
Central Group plánuje namísto továrního areálu vybudovat rezidenční čtvrť s komerčními prostory v přízemí bytových domů. Urbanistickou studii k projektu hodlá zadat některému z předních českých architektonických ateliérů. V současnosti je areál podniku využíván jako kancelářský a skladovací komplex. Svému účelu bude sloužit ještě několik let, po které bude probíhat již započatá změna územního plánu a následné územní a stavební řízení. „Pro tuto oblast je živé město určitě lepším řešením než stávající průmyslové využití. Proto je pro městskou část pozitivní, že tak velké rozvojové území je nyní v rukou zkušeného rezidenčního developera, se kterým městská část povede diskusi o konečné podobě projektu,“ řekl starosta Prahy 9 Jan Jarolím.
„Areál Tesly Hloubětín je pro nás zajímavou příležitostí získat další velké rozvojové území v oblasti Vysočan a Hloubětína, které bylo dlouhodobě zatíženo průmyslem a zaslouží si tedy revitalizaci a přeměnu v atraktivní a živou rezidenční čtvrť se vším, co k dnešnímu modernímu způsobu života patří,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský.
Central Group se již na transformaci této oblasti podílí. Přímo na Poděbradské ulici již v minulosti postavil velmi úspěšný projekt Nademlejnská, aktuálně zde připravuje další zahájení výstavby blízko O2 Arény, v přípravě je revitalizace brownfieldu po továrně Barvy Tebas a nyní tedy svou přítomnost jen v této jediné ulici završí velkým rozvojovým projektem na pozemcích Tesly. Areál má zajímavou, pro rezidenční využití velmi vhodnou polohu s vynikající dopravní dostupností jen tři stanice tramvají od metra B, a navíc se nachází jen pár kroků od přírodního parku Smetanka a velkého Hořejšího rybníka.
Tři akvizice za rekordní dvě miliardy během dvou měsíců
V krátké době je to již třetí velká akvizice, se kterou Central Group přichází. Začátkem února společnost získala pozemek se stávající ubytovnou a kancelářemi o rozloze více než 37 tisíc m2 v Krči naproti Thomayerovy nemocnice v blízkosti plánované stanice metra D. Na tomto pozemku chce společnost v souladu s územním plánem vybudovat komplex pro dlouhodobější ubytování hotelového typu.
Začátkem března pak Central Group koupil od PPF sídlo společnosti Cetin na pražském Žižkově v sousedství své stavby Residence Garden Towers a na dohled od největšího svého brownfieldu severní části Nákladového nádraží Žižkov. Areál Cetinu s jeho 39 tisíci m2 přilehlých pozemků tak zapadá do rozvojové strategie, kterou má firma pro tuto atraktivní oblast Prahy. I zde firma plánuje po změně územního plánu převážně rezidenční využití.
Kromě těchto nových rozvojových území vlastní Central Group také například severní část Nákladového nádraží na Žižkově, kde hodlá vybudovat moderní Parkovou čtvrť se zhruba 2500 byty doplněnou o komerční prostory v přízemí bytových domů, mateřskou školku, velký park a množství hodnotného veřejného prostoru. Aktuálně firma připravuje také výstavbu například na pozemku po továrně Tatra na Zličíně, na pozemku po skladech na Kavčích horách či skladovacím areálu Westpoint v Ruzyni. Všechny své brownfieldy, na nichž jsou nyní funkční skladovací, kancelářské nebo jiné areály, firma vždy v době přípravy revitalizace provozuje v původním režimu.
Central Group je tak nejaktivnějším investorem do pozemků a brownfieldů v Praze. Ročně má na akvizice vyhrazeno přes 1,5 miliardy korun. Letos tuto částku překročil již v dubnu. Budoucnost Prahy leží na brownfieldech. Rozvoj by se měl odehrávat právě na těchto pozemcích. Dnes neslouží k ničemu, většinou jde o veřejnosti nepřístupná území, jsou na nich nevyužívané rozpadající se budovy a často značná ekologická zátěž z původních průmyslových provozů. „Přitom jde v řadě případů o velké pozemky v širším centru města. Jejich transformace v obytné čtvrti tak představuje logický krok a měla by být v zájmu nás všech včetně vedení města. Je třeba si uvědomit, že investor zde musí počítat s náklady na dekontaminaci, které jsou často velmi vysoké. V některých případech až natolik, že i kdyby byl pozemek zcela zadarmo, výstavba na něm by se kvůli nákladům na dekontaminaci ekonomicky nevyplatila,“ dodal Kunovský.