BYTŮ SE STAVÍ MÁLO, NA VINĚ JE ZASTAVENÍ POVOLOVÁNÍ (A POLITICI)
Říká se v prohlášení Asociace developerů k současné situaci na pražském bytovém trhu. A dále se píše:
Náměstkyně pražské primátorky Petra Kolínská, která je již 3 roky zodpovědná, mimo jiné, za rozvoj Prahy (a tedy také kupříkladu za stav pražského developmentu) tvrdí, že bytů se nestaví málo, a že počet platů potřebných ke koupi bytu je menší, než bylo před krizí v roce 2008. Nemá pravdu. Plete se jak v tvrzení, že se nestaví málo, tak v tom, kolik platů zájemce skutečně ke koupi bytu v Praze potřebuje. A také v mnohém dalším…
V Praze je v procesu schvalování zablokováno 900 projektů se 400 000 byty. Zásadně klesá počet zahájených i dokončených bytů – je jich nejméně za poslední roky a trend je setrvalý – klesající. Stejně tak klesá počet vydaných územních rozhodnutí či stavebních povolení. Ceny bytů rostou – a porostou i nadále, pokud s tím politici něco neudělají. Princip je totiž jednoduchý – kde chybí nabídka, a roste poptávka, logicky roste cena. Nerostou jen ceny, ale také počet mezd, potřebných ke koupi bytu v Praze.
Předně – tvrzení, že „bytů se nestaví málo (celkem je v různých fázích přípravy rozestavěno přes 13 000 bytů)“ je zavádějící nepravda. Bytů se staví málo, a staví se jich stále méně – trend je bohužel zcela jasný. Byty, o kterých náměstkyně Kolínská hovoří, jsou ve většině byty, které byly povoleny mezi lety 2011 a 2014 (!). Nyní se jen „dostavují“. Skutečností je, že počet dokončených bytů v posledních letech prudce klesá. Rok 2017 bude smutnou branou k absolutně hrozivým výsledkům v dalších letech.
Dokladem této skutečnosti je fakt, že zásadně klesají počty vydaných územních rozhodnutí a stavebních povolení. V Praze je v současné době „zaseknuto“ 900 projektů se 40 000 byty v procesu od EIA po stavební povolení. V případě stavebních povolení se v roce 2017 dostaneme jen stěží nad 2 tisíce povolených bytů. To vše přitom není problém legislativy (jakkoli ani ta nepomáhá), ale především zastavením povolovacího procesu v Praze – na městských částech, na magistrátu, v důsledku účelových obstrukcí různých aktivistických spolků, kterým jde o vše možné, jen ne o zdravý rozvoj města. Pokud vezmeme průměrnou délku procesu povolovaní stavby v Praze na 7 let, a přiznáme si, že v posledních 3 letech se povolování fakticky zastavilo, pak důsledky počínání současných politiků naplno pocítíme mezi lety 2020 a 2025. Každý další měsíc, po který se nebude povolovat, období „bez bytů v nabídce“ prodlouží. Do té doby bude počet nově postavených bytů klesat.
Pravdu nemá paní náměstkyně ani v tom, že počet ročních platů potřebných ke koupi bytu je zatím stále menší, než před krizí v roce 2008. Naopak. Problémem totiž je, že studie, ze které paní náměstkyně vychází, udává čistě teoretické údaje. Pokud ji konfrontujeme s realitou, jež udává například Cenová mapa společnosti Deloitte, pak zjistíme, že reálná hodnota bytu v Praze je o přibližně 25 % vyšší, než o které hovoří náměstkyně Kolínská (když dosahuje 93 100 korun za metr čtverečný) a že tedy také zásadně narůstá doba, po kterou na byt v Praze musíme vydělávat. A to spotřebitelům zatím výrazně pomáhá cena peněz, respektive hypoték.
S tím, jak se úroková sazba bude vyvíjet směrem nahoru, bude narůstat i tato zátěž.
Paní náměstkyně vidí jako jedno z řešení krize v Praze nájemní bydlení. A proto by Praha, jak říká náměstkyně Kolínská, chtěla sama stavět byty. To nelze neuvítat. Zástupci města by se tak na vlastní kůži mohli přesvědčit o problémech, o kterých dnes jen slýchají od ostatních stavebníků. Snad to zástupce města přiměje k větší aktivitě v oblasti odblokování výstavby.
V této souvislosti je ovšem třeba zdůraznit, že ceny zásadně stoupají také u nájemního bydlení, a i středně velký byt v paneláku dnes „levně“ k pronájmu nelze najít. Poptávka po bydlení v hlavním městě evidentně roste v obou typech bydlení a potvrzuje tak, že nabídka v pražském rezidenčním trhu je zásadně nedostatečná.
Snaha paní náměstkyně Kolínské dát pravidla sdílené ekonomice s byty, v tomto případě upravit fenomén AirBnB, je pozitivní. Nicméně domnívat se, že toto bude řešit fatální nedostatek bytů v Praze, je skutečně nereálné.
Asociace developerů se vždy snaží přicházet s konstruktivními návrhy pro řešené problémy. Proto si dovolujeme adresovat paní náměstkyni několik doporučení. Jedná se o opatření, která lze realizovat ihned bez větších nákladů, a s jejichž pomocí by se situace mohla rychle stabilizovat.
1. Odblokujte povolovací proces v Praze. Není potřeba měnit zákony. Stačí postupovat v souladu s nimi. Dodržovat lhůty správních řízení, obstrukčně projekty neblokovat – a to jak na úrovni městských částí, tak samotného magistrátu.
2. Nepodléhejte účelovým obstrukcím.
3. Zjednodušte a učiňte transparentním celý proces stavebního povolování v Praze.
4. Odblokujte žádosti o změny Územního plánu. Dojděte s nimi až k hlasování v zastupitelstvu a rozhodněte.
5. Respektujte Územní plán hlavního města Prahy – tam, kde předpokládá výstavbu, se ji nesnažte blokovat, přistupujte k rozvoji hlavního města Prahy odpovědně, nikoli populisticky.
6. Je to jen několik bodů, ale i jen počáteční snaha je řešit může zásadním způsobem přispět ke zlepšení situace. Stavět je správné. Stavět rozumně, citlivě a ohleduplně pomůže udržet Prahu na dobré kulturní, společenské a ekonomické úrovni. Praha není skanzen, je to živoucí evropská metropole.
Tolik prohlášení Asociace developerů.