V minulém týdnu uspořádala společnost Trigema další ze svých kulatých stolů za účasti novinářů. Zástupci společnosti seznámili novináře s vývojem průměrných cen za metr plochy, které po největším propadu v roce 2012 zvolna, ale konstantně rostou. Současná průměrná cena je 61 857* Kč s DPH / m2 a v meziročním srovnání doznala růstu o 1 %. Trigema počítá průměrnou cenu za m2 jako podíl celkové ceny s DPH za bytovou jednotku vydělenou podlahovou plochou bytu dle NOZ.
Akce se zúčastnil jako vždy generální ředitel společnosti Marcel Soural. Druhým přednášejícím byl Ing. Jiří Petlach ze společnosti TZB s.r.o. – specialista na zateplení a energetickou náročnost staveb.
Ing. Marcel Soural seznámil přítomné s výsledky svých analýz rezidenčního trhu. Z množství detailních dat vychází, že se v loňském roce prodalo 5 950 nových bytů, což je nejvyšší počet v historii sledování rezidenčního trhu. Základní ukazatele vycházejí ze společných dat společností Trigema, Ekospol a Skanska Reality, které na jaře loňského roku spojily své síly s cílem poskytnout objektivně co nejpřesnější údaje o situaci na trhu v Praze.
Už od roku 2009 roční prodeje neustále rostou a v roce 2014 překonaly prodeje roku 2007, kdy lze mluvit o jakémsi vrcholu prodejního boomu o 11 %. V porovnání s prodejemi z roku 2009, kdy vrcholila krize je to ale dokonce až o 307 %.
Loni se uvedlo do prodeje celkem 6100 plánovaných nových bytů. To je ve srovnání s rokem 2013 více než dvojnásobek. Meziročně se tak prodalo o 18 % bytů více a v meziročním srovnání stoupla navíc průměrná cena za m2 oproti konci roku 2013 o 0,94 %. Vzrostla tak o 574 Kč/m2 vč. DPH. Průměrná cena nově uváděných bytů se přitom ve srovnání se stejným obdobím v roce 2013 zvýšila o 7,2 %.
V rámci segmentace prodaných bytů výrazně ztratil svůj podíl nejlevnější segment, o 8 %. Rovnoměrně se o tento podíl podělily vyšší i střední segment, znamená to tedy, že se více prodávaly dražší byty.
Co je však zajímavé, zvýšila se i průměrná cena tzv. ležáků, tj. neprodaných bytů, které jsou dokončeny déle než 24 měsíců, meziročně vzrostla o 2 %.
Vzrůstá i zájem investorů, kteří hledají zejména menší byty a jejich poptávka vyhledává především cenově dostupné projekty umístěné v lokalitě s kompletní vybaveností a dobrou dostupností. Díky tomu mají zajištěnou vysokou poptávku po nájmu.
Společnost představila také data z regionů celé České republiky, která v minulém roce začala analyzovat. Dominantní postavení v rámci regionů ČR má trh Jihomoravského kraje, zejména pak Brna, kde se po Praze koncentruje největší nabídka nových bytů. V roce 2014 zde bylo prodáno 824 nových bytů.
Jen pro srovnání čísla, která uvedla Trigema ve spolupráci s brněnskou společností Trikaya: Pražský trh je na počátku roku 2015 osmkrát větší než brněnský, co se týče nových bytů, a jedenáctkrát větší než brněnský v investičním objemu.
Průměrná cena za m2 v Brně byla na konci roku 2014 50 000 Kč s DPH / m2.
V porovnání s Prahou je tedy o 19 % nižší (o 11 857 Kč s DPH / m2).
Jiří Petlach se ve své prezentaci zaměřil na dvě palčivé otázky – Zda jsou ekologicky a energeticky úsporné budovy úsporné také pro uživatele bytů a nakolik odráží průkaz energetické náročnosti budov opravdovou spotřebu energií.
Na několika modelovém příkladu bytu 3 + 1 s plochou 80 m2, rozebral energetickou spotřebu při běžném užívání bytů a zmínil některé důležité faktory ovlivňující celkovou energetickou a finanční náročnost. Nakonec došel k závěru, že stávající vypracované průkazy energetické náročnosti budov pro standardní využívání bytů nejsou zcela věrohodným ukazatelem celkové potřeby energií, protože neuvažují se spotřebou domácnosti při běžném provozu ani s tepelnými zisky z provozu domácnosti.
Navíc má pro běžného uživatele bytů kromě celkové potřeby energií důležitý vliv i cena energie podle jejich druhu (elektřina, plyn, tepelné čerpadlo) a struktura ceny. I velmi dobře provedený byt dle PENB může mít drahý provoz.
A dále: Nové technologie na výrobu tepla sice většinou šetří energie na provoz domácnosti, ale vyžadují vyšší náklady na servis a údržbu. Proto při současných cenách energií po dobu reálné životnosti nejsou investičně návratné
S podrobnějšími informacemi se můžete seznámit již brzy na webu nebo blogu společnosti Trigema.
Projekt společnosti Trigema - Smart byty