STÁT „PODPOŘÍ“ BYDLENÍ VYŠŠÍM ZDANĚNÍM KOTELEN A TAK JEJ DÁLE ZDRAŽÍ
Vytápět bytové domy pomocí plynu prostřednictvím společných domovních kotelen je levnější, protože se za plyn spotřebovaný pro výrobu tepla nemusí platit spotřební daň. Toto zvýhodnění by ale nyní mělo zmizet. Ministerstvo financí chce osvobození od daně domovním kotelnám odebrat, uvádí ve svém komentáři RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
A dále pokračuje: Vytápění bytů v bytových domech by tak skokově zdražilo o několik procent. Hlouběji do kapsy by si podle odhadů muselo sáhnout na 400 tisíc domácností.
Ano, nejde o žádný dramatický nárůst celkových nákladů na bydlení, ale i tak to domácnosti ve svých peněženkách pocítí. Mnohem horší je samotný princip. Stát, který opakovaně deklaruje nutnost podpory dostupného bydlení, ve skutečnosti dělá pravý opak. Místo urychleného odstranění administrativních překážek dusících novou výstavbu přichází nová daň, která naopak náklady na bydlení ještě více zvedne.
Neméně zajímavé na tom je, že resort financí tak činí pokoutně a nenápadně. Zdanění tepla z plynu schoval do návrhu zákona zvyšujícího daně z cigaret, alkoholu a hazardních her. Jako by snad bylo vytápění bytů plynem nějakým druhem závislosti. Přitom právě domácí kotelny se budují mimo jiné proto, aby se majitelé bytů zbavili závislosti na centrálních dodavatelích tepla, kteří mohou měnit ceny, jak se jim zlíbí.
Paradoxem současného návrhu je také to, že míří pouze a výhradně na bytové domy. Zrušení daňového osvobození se totiž týká jen společných domácích kotelen, vytápění rodinných domů plynovým kotlem má i nadále zůstat nezdaněno.
Návrh zákona musí schválit poslanci i senátoři. Doufám, že se mezi nimi najde dost na to, aby tento daňový paskvil odmítli. Takto si tedy podporu dostupného bydlení nepředstavuji, uzavírá svůj komentář Evžen Korec.