Velká města po celém světě se neustále rozrůstají. V posledních letech až raketovým způsobem. Člověk má v přírodě nejvyšší nároky na prostor a města doslova „požírají“ přírodu ve svém okolí. Zvyšující počet obyvatel, valící se do měst, vyžaduje také stavby občanské vybavenosti a dopravy. Současný člověk si už nedokáže představit život bez komfortního nákupního centra, kina, fastfoodu nebo parkoviště. Tento fenomén má za následek masivní úbytek orné půdy. S každým novým developerským projektem na okrajích měst ubývá přirozená zeleň. Většina pokusů o výstavbu domů končí dalším pokládáním betonu, zdiva, dlažeb a asfaltu do krajiny. Jde to ale i jinak.
Na začátku byl místní rodák a patriot
Právě nově vzniklý projekt zelených vilek na okraji Západního města v malebných Třebonicích může ukázat cestu. Na počátku tohoto výjimečného projektu byl majitel, místní patriot. Chtěl zhodnotit půdu, ale za jiných podmínek než jiní. Nechtěl místo zničit a nechat vybudovat nový satelit. Přestože vzdálenost Třebonic od centra není nikterak velká, obec není „pokroucená“ necitlivou výstavbou ani velkým provozem. Architekti ze společnosti A.LT s majitelem dlouho ladili zadání a nakonec vznikl unikátní projekt vilky Třebonice, pracovně také nazvané „zelené vilky“.
Co je to vlastně vila a proč se v Praze tolik nestaví?
Vily mají dlouho tradici sahající až do starého Říma, kdy byly často stavěny velmi zdobně v uměleckém stylu. Poskytují unikátní pocit samostatnosti, bezpečí, jedinečnosti, krásy a honosnosti. Vyžadují dostatečný prostor a tedy větší pozemek, a to je v Praze problém. A.LT Architekti však vymysleli koncept, který je zajímavým a inspirativním řešením.
Komorní projekt, který ctí zeleň a zákony přírody
Srdcem celé myšlenky jsou samostatné přízemní vilky s nadstandardně velkým pozemkem až 1500 m2 s vlastní zahradou. Dalším důležitým prvkem pro začlenění do stávající přírody je samotné využití střech. Vilky jsou navrženy jako tvarově prosté, avšak v originálním designu s plochou střechou, která je osázená nízkorostlou zelení. Konkrétně se jedná o tzv. extenzivní zelené střechy, obsahující odolnou suchomilnou vegetaci typu rozchodníků, trav a bylin schopnou růst na tenké vrstvě substrátu a vyžadující minimální údržbu. Zelené střechy slouží částečně k zadržování vody a také esteticky podporují zachování zeleného rázu v krajině. A.LT však nezůstalo jen u střech a vymysleli celý systém hospodaření s vodou na ploše pozemku, tzn. systém retence a využití vody dříve než z pozemku odcestuje pryč. Standardně je zájem právě opačný - co nejrychleji dešťovou vodu odvést do kanalizace a zbavit se jí. To však přestává být chytré, vzhledem k současnému nedostatku vody v krajině. Součástí zahrady je i vzrostlá zeleň – živý plot vysoký minimálně jeden metr a vzrostlý strom. Dále projekt nabízí spolupráci se zahradním architektem. Celkový vzhled pak zajistí jednotný architektonický ráz celého nového území. Samotné domy mají velkorozměrová okna a vnitřní standardy připravené na celoroční provoz vč. vytápění, ale i chlazení tepelným čerpadlem. Cílem je, aby klient dostal hotový produkt, tedy výjimečné bydlení, které bude moci ihned používat.
Netradiční přístup investora
„Třebonice jsme museli nejprve objevit,“ říká ředitel projektu a celé developerské divize investora IP Polná Ing. Josef Nevosad. „Pokud si vybíráte místo na dům na trvalé bydlení, je nejlepší si ho takzvaně vychodit. Třebonice jsou nenápadné, ale rychle si je zamilujete. Je to krásná vesnička, kde je čisto a klid. Velkým překvapením je blízkost obchodních center, konkrétně Homepark Zličín, Ikea, Globus či metropole Zličín. Tento v uvozovkách „velký svět“ je dostupný za 20 minut pěšky procházkou nebo autem za 3 minuty."
Za zmínku stojí také přístup investora, který vsadil na cit tvůrců z A.LT., jež se rozhodli spojit příjemné bydlení s ekologií. Konkrétně s hospodařením s vodou a zelenými střechami. „Je to pro nás nové, protože jsme nic podobného ještě nenabízeli a nevíme, jak bude reagovat trh. Rozhodli jsme se ale, že do toho půjdeme,“ komentuje Ing. Nevosad. Zástupci IP Polná přesto věří, že se projekt povede, stejně jako Rezidence Vítkovka a právě se dokončující Rezidence Prachnerova.
Komfort a klid něco stojí, ale nemusí to být celé jmění
Celý projet začal startovat již na počátku letošního roku, ale skutečná realizace se zahájí první týden v září. Předtím, než popřejeme tomuto unikátnímu projetu hodně zdaru, jsme se nenápadně zeptali na to, za co se dají vilky pořídit. Již slovo vila vyvolává totiž dojem luxusu, výjimečnosti, ale také několika desítek či stovek milionů za pořízení. Tento projekt není levný. Rozhodně vilku s nadstandardním pozemkem a připravenou k nastěhování nepořídíte za cenu bytu. Nicméně náklady na pořízení těch menších nepřesáhnou 15 milionů korun.