4 designérské tipy, kterém vám pomohou k interiéru snů
To, v čem žijeme a jak vypadá náš interiér, je pro mnohé vizitkou. A přestože se může zdát, že jsou někdy úpravy našeho bydlení velmi nákladné, existuje pár způsobů, jak vyšperkovat interiér, aniž bychom museli sáhnout hlouběji do kapsy. O ty nejlepší z nich se s námi podělila interiérová designérka Anke Glut.
Mějte jasnou představu
Mnoho lidí při zařizování interiéru udělá chybu hned na začátku, když nešťastně zvolí barvu či barevnou kombinaci zdí, aniž by dopředu měli jasně stanovené, jak bude finální podoba interiéru vypadat. Většinou se taktéž setkáváme s názorem, že je vhodnější volit neutrální barvy, které je dle obecného mínění lehčí zkombinovat. Interiérová designérka Anke Glut ovšem toto tvrzení vyvrací. „Tmavé či syté barvy zdí nejsou ani zdaleka takovým problémem, jak se tvrdí. Je ovšem nutné mít dopředu velmi jasnou představu o tom, jak bude slazen zbytek interiéru. To je však poměrně náročné pro někoho, kdo s tím nemá již nějaké zkušenosti, a tak vřele doporučuji vyslechnout názor interiérové designéra, který si s tím dokáže poradit a pro klienta zpracuje vizualizaci,“ říká
Anke Glut. Ta si ve svých realizacích s barvami hraje ráda, dává přednost konceptům s jasným názorem a využívá přírodních materiálů, jako je dřevo, beton a kov. „Při výmalbě interiéru tmavými barvami doporučuji mít předem detailně promyšlený nejen nábytek, ale například i textilie a jiné dekorativní prvky. A přestože je pravda, že je jednodušší kombinovat zařízení interiéru se světlými a neutrálními barvami, nemyslím si, že by to měl být důvod pro to, abychom se jiných barev vzdávali,“ dodává Anke.
Zaměřte se na strop
Na čem se ovšem můžete vyřádit, tak je strop. „Strop je velmi důležitý nejen z estetické stránky, ale také z té funkční. Umisťujeme do něj totiž osvětlení a dovolí-li to interiér, v mnoha případech jej můžeme využít i jako úložný prostor. Proto vřele doporučuji věnovat stropu větší pozornost. V moderních interiérech poté skvěle funguje například podsvícený podhled a v těch klasických zase nejrůznější ozdobné lišty či rozety,“ vysvětluje Anke Glut.
Budiž světlo
Důležitost světla je mnohdy podceňována a přestože je nejideálnější světlo přirozené, v některých místnostech ho ne vždy může být dostatek. V místnostech, kde trávíme nejvíce času, jako je obývací pokoj, kuchyň či ložnice, je poté vhodné vsadit alespoň na dva světelné zdroje, které by měly být sladěné. „Ať už se rozhodneme pro interiér moderní či naopak klasický nebo skandinávský, který je v poslední době velmi populární, platí, že s ohledem na vybraný styl bychom měli vybírat i osvětlení. Toho se však mnozí drží pouze při výběru centrálního osvětlení a to vedlejší je mnohdy opomíjeno a kupováno již z čistě praktického hlediska. Doporučuji tak oba druhy osvětlení pořizovat současně a držet se podobného stylu,“ radí Anke.
Pozor na drobnosti
Ovladače, hromádky časopisů, poházené hračky, suvenýry na poličkách či otevřené skříňky s hrnečky apod. To jsou nejčastější nešvary, které přirozeně vznikají s tím, jak v interiéru bydlíte. A přestože někdo může na těchto věcech lpět, není sporu o tom, že se zároveň jedná i o lapače prachu a i o prvek, který způsobuje dojem nesourodého a neuspořádaného interiéru. „Nejrůznější výše zmíněné drobnosti jsou problémem hlavně u malých či atypických interiérů, kde není dostatek úložného prostoru. To je ovšem věc, kterou částečně lze řešit i v již plně zařízeném a zabydleném domově. Nelze však jednoznačně určit univerzální řešení pro všechny, neboť toto záleží hlavně na stylu interiéru. Někdo si může pomoci nejrůznějšími truhlicemi, někdo zase skříňkami či boxy. Nejideálnější je však na toto myslet již při počátečním zařizování a výběru nábytku, kdy lze například nechat vyrobit nábytek na míru, který bude disponovat dostatečným množstvím úložného prostoru,“ uzavírá Anke Glut.
Tagy: bydlení