Nepatříte mezi šťastlivce, kterým se na účtě nachází pár milionů na nákup domu nebo bytu? Nevadí. S financováním vašeho nového bydlení vám pomůže úvěr. Ale jaký si vzít? Pojďte se s námi zorientovat ve světě hypoték.
Základní dělení
Vezměme to úplně od píky. Co vlastně znamená hypoteční úvěr? Je to v podstatě větší půjčka, o kterou žádají fyzické i právnické osoby. Hlavní rozdíl oproti jiným půjčkám je ten, že pro získání půjčky musíte zastavit nějakou nemovitost. V praxi to nejčastěji vypadá tak, že zastavíte tu nemovitost, na kterou si úvěr zrovna berete. Ale nemusí to tak být vždy. Když se o půjčky na bydlení začnete zajímat, brzy zjistíte, že se dělí na dva typy:
● účelová - v tomto případě musíte uvést, na co si půjčku berete
● neúčelová - u této varianty je věřitelům téměř vždy jedno, co s penězi plánujete
Klasická hypotéka zajistí menší úrok
Hypoteční úvěr se řadí k nejstarším druhům půjček na bydlení vůbec. Hlavním znakem je tedy zástava konkrétní nemovitosti. Mezi nejčastější důvody, proč si lidé tento druh hypotéky berou, patří:
● Koupě nemovitosti
● Financování výstavby
● Rekonstrukce
● Koupě družstevního podílu
● Refinancování jiného úvěru a podobně
V některých případech není úplně jednoduché hypoteční úvěr získat. Musíte splňovat určité předpoklady:
● Zletilost
● Občanství ČR nebo cizinec s dlouhodobým trvalým pobytem
● Prokazatelná schopnost splácet
● Dobrá platební historie jiných půjček
Pokud splníte tyto podmínky, banka vám na bydlení půjčí. Až si budete hypotéku sjednávat, zajímejte se o výši úrokové sazby. To je částka, kterou bance za vypůjčené peníze přeplatíte. U klasických hypoték bývá zpravidla nižší než u hypoték bezúčelových.
Americká hypotéka
Chcete si koupit auto, dovolenou nebo třeba nová prsa? Poslouží vám bezúčelová hypotéka, která se někdy nazývá také americká. Existuje přeci jen jedna výjimka, kdy vám banka ani americkou hypotéku neposkytne - když potřebujete půjčit na podnikání. Platí to ve většině případů. Minimální částka se pohybuje okolo 100 000 Kč a doba splatnosti je od 1 do 25 let. Obecně platí, že byste neměli přesáhnout věk 70 let, než celou půjčku splatíte. Americká hypotéka vás bude stát více než ta klasická. Úroková sazba je zde vyšší, ale je stále výhodnější než u běžného spotřebitelského úvěru.
Teď znáte základní rozdíly mezi oběma hypotékami a lépe se můžete rozhodnout, která si zvolíte. Nezapomeňte nejdříve využít výpočet hypotéky. Váš výběr vám usnadní například webový portál Úspory.cz, kde naleznete dostatek informací a přehledné srovnání nejvýhodnějších hypoték v ČR.