Pravidelnou údržbou lze životnost pergoly prodloužit i o desítky let i bez velkých dodatečných investic. A zatímco k jejímu zhotovení je třeba šikovného truhláře či tesaře, údržbu zvládne průměrně manuálně zručný člověk…
Pozor na škůdce
Byť jste dřevo na pergolu dostaly chemicky ošetřené, je nutné průběžně kontrolovat, jestli se Vám v pergole neusazují škůdci. I lazury, jimiž jsou pergoly natírány, mají omezenou životnost a tím pádem nabízí omezenou ochranu proti škůdcům.
Pokud uvidíte, že se Vám ve dřevě pergoly usadili škůdci (např. pomocí malých dírek na jednotlivých místech dřeva), plísně či různé houby, dřevo v případě potřeby vybruste a ošetřete. Kontrolu stavu dřeva je vhodné provádět minimálně jednou ročně na konci zimy.
Kontrolu vyžaduje i spojovací materiál
Dřevo pergoly v průběhu času pracuje, napíná a kroutí se. Toto nepříznivě ovlivňuje stav spojovacího materiálu pergoly. Průběžně kontrolujte stav jednotlivých vrutů, hřebíků a dalšího materiálu, který pergolu drží pohromadě. Pokud uvidíte, že je některý vrut povolen či zcela deformován, opravte jej (utáhněte, zcela nahraďte). Používejte přitom výhradně výrobky z nerezové ocele či hliníku. Tyto materiály jsou více schopné odolat nepříznivým povětrnostním podmínkám a budou Vám tak déle a lépe sloužit.
Pozor na vlhkost
Pokud máte trámy pergoly usazeny hned u země a na jejich spodní části jsou patrné znaky vlhkosti, zlepšete izolaci místa, kde pergola přichází do styku s podlahou, mokré dřevo vysušte a ošetřete odpovídajícími přípravky.
Dřevo nepřetěžujte
Vaše pergola byla navržena na určitou nosnost. Nezatěžujte nadměrně jednotlivé části pergoly např. zavěšováním květináčů, houpacích sítí či opíráním těžkých předmětů o stojné trámy. V opačném případě riskujete zkrácení životnosti spojovacího materiálu, zrychlujete fyzické opotřebení dřeva a narušení statiky celé pergoly.