Originální kresba dřeva propůjčuje nábytku i dalším interiérovým prvkům výjimečnou image, která nikdy nezevšední a bude vždy „in“. Proto se už dávno zabydlelo také v našich koupelnách. Jemné i výraznější linie, příjemná struktura a nepřeberná škála odstínů zateplí i poněkud strohý minimalistický styl.
Ne každý má v přírodní dřevo v koupelně důvěru, logická je obava z působení vlhkosti. Nepochybujeme pouze v případě exotických „mastných dřevin“, jež jsou už ze své podstaty odolné proti působení vlhkosti a ani při extrémnějších teplotách nemění tvar nebo vzhled. Díky novým technologickým postupům však lze k aplikaci v koupelně použít i masiv a dýhy i z tuzemských dřevin. Nebudeme si však zastírat, že nejde zrovna o nejlevnější záležitost, takže mnozí z nás uvítají i možnost vsadit na finančně dostupnější varianty v podobě dnes už velmi věrohodných imitací dřeva, ať už na koupelnovém nábytku, nebo na stěnách a podlahách.
Přírodní luxus
Kromě teaku se v koupelnách aplikují také další exotické masivní materiály, k nimž patří například dnes už dobře známý teak, ale také třeba výrazně pruhované zebrano. Dobře vypadá rovněž čokoládově hnědé africké wengé, brazilská jatoba, olivově zbarvené tvrdé iroko (kambala) nebo červenohnědé merbau. Z domácí produkce v koupelně uspějí zejména dub a buk, k výrobě nábytku se používají rovněž speciálně upravené dýhy z mnoha ostatních dřevin. Například akátové dřevo, jež svou strukturou evokuje exotické materiály, nebo jasan, jehož harmonická barevnost ladí s chladnějšími koupelnovými předměty. Světlý a odolný dub najde uplatnění všude, kde se žádá nenápadná kresba, decentní javor zase svým světlým odstínem poslouží tam, kde je žádoucí nevtíravý efekt. Vždy je však nutné počítat s tím, že přírodní dřevo bude potřebovat nějakou péči. Nejen pokud jde o méně odolné materiály, jež lze do koupelny umístit pouze s podmínkou speciální úpravy, k nimž patří také olejová impregnace nebo ochranná laková vrstva. Odborníci totiž doporučují ošetřovat příslušnými přípravky také exotické dřeviny, které se díky tomu budou také méně špinit a prodlouží se jejich životnost.
Napodobeniny krásné a funkční
Do všech prostor s nestabilními klimatickými podmínkami, tedy také do koupelen, se dobře hodí odolné foliované dřevodekory. Nábytek je vyroben ze speciálního materiálu – kvalitních MDF desek odolných proti působení vlhkosti i vody, změně teplot. Navíc aktuální škála povrchových foliovaných úprav na trhu je dost bohatá na to, aby uspokojila v podstatě kohokoliv. Najdete v ní například švestku, wenge, břízu, dub, ořech či olši, jež si vzhledem nezadají se svým přírodním vzorem. Aby skříňky, police a desky, jež nesou umyvadla, byly imunní proti vlhkosti, musí být jejich povrch opravdu dobře kompaktní. Skvěle si s jejich utěsněním poradí plastové ABS hrany lepené vodě odolným lepidlem nebo (u standardních typů) nažehlované.
Podlaha musí vydržet mnoho
V koupelně jde především o zvýšenou vlhkost vzduchu, srážející se páru a přímý kontakt podlahy s vodou. O rizicích ohrožujících přírodní materiály jsme se už zmiňovali, ovšem exotické dřeviny jako je teak, který se používá na paluby lodí, si s nimi poradí. Na trhu jsou běžně dostupné, i když finančně náročnější. Špatnou volbou nemusí být ani materiály z tuzemských zdrojů, ovšem musí to být podlahoviny opět speciálně ošetřené a impregnované. Veškeré dřevo na koupelnové podlaze je nutné chránit vrstvami olejů, nátěrů a laků, protože častá přítomnost páry a vody by mohla zanechat trvalé následky. Svou roli přitom hrají také osobní zvyky (například jestli po sobě necháváte běžně na podlaze kaluže vody) a to, zda je koupelna dobře odvětraná. Pro mnohé je proto lepší přítomnost dřeva pouze věrohodně „předstírat“.
Laminát, vinyl a keramika
Laminátové krytiny s designem dřeva jsou samozřejmě z pohledu designu velmi atraktivní, ovšem je nutné poukázat na jejich náchylnost k poškození vlhkem, zejména při přímém působení vody. Řešením jsou materiály už z výroby ošetřené speciální úpravou nosné i nášlapné vrstvy (především hran), nebo opatřené takzvanou Aqua Protect ochranou, jejichž nasákavost je oproti klasické laminátové krytině poloviční. Velmi vhodnou variantou jsou praktické a odolné vinylové (PVC) podlahoviny, jež si nejen díky široké škále vzorů, ale zejména kvůli dokonalému zpracování a skvělým vlastnostem získávají stále více příznivců. Jsou na dotek teplejší než lamináty, v odolnosti proti mechanickému poškození a vlhkostí nemají konkurenci. Vyžadují minimální péči, jsou nenáročné na údržbu. Vybírat lze jak z lepených dílců, tak nejnověji i z palubek se zámkovým spojem, které se pokládají plovoucím způsobem. Výhodou materiálu je i dobrá prostupnost tepla a kompatibilita s podlahovým vytápěním, což se v koupelně hodí v každém případě. Je jen třeba dát si pozor na agresivní přípravky, například barvy na vlasy, jež by mohly poškodit ochrannou polyuretanovou vrstvu vinylové krytiny. Řešení přináší Anticolor od Dr. Schutze, jímž je nutné podlahovinu ihned po pokládce ošetřit. Zapomenout nelze ani na klasiku v podání dlažeb a obkladů. V koupelnách mají za sebou dlouholetou tradici, na niž současní výrobci velmi zdařile navazují, zejména právě nabídkou dekorů imitujících přírodní dřevo.
Doplňky i sanita
I to je způsob, jak dostat do koupelny dřevo v přírodní podobě. Dekorativní doplňky prostor zútulní, jsou navíc i funkční: vedle roštů do sprchových koutů to jsou mýdlenky, koše na prádlo, různé krabičky a nádoby nebo moderní masivní rámy zrcadel. Na trhu jsou však také dřevěné vany a umyvadla, v nichž díky nízké tepelné vodivosti materiálu voda pomaleji vychládá. Ty luxusnější se vyrábějí z ořechu, třešně, cedru, mahagonu, teaku nebo wengé, cenově dostupnější jsou pak produkty například z modřínu a buku. O dřevěné zařizovací předměty je však samozřejmě třeba pečovat, šetrně je čistit a olejovat jejich povrch. Odmění se ale dlouhou životností.