Podmínky pro získání státní podpory se zatím nemění, její výše však od letošního roku klesla na 10 %.
Původně plánovaná klíčová změna stavebního spoření zatím letos ještě neplatí. Poslanci loni nestačili schválit návrh bývalého ministra financí M. Kalouska, aby stát podporoval jen ty účastníky stavebního spoření, kteří využijí účelově na bydlení nejen úvěr, ale i naspořené prostředky. Změna měla začít platit od ledna 2014, a to zpětně, to znamená, že by se vztahovala i na již uzavřené smlouvy. Zatím tedy platí stará pravidla – úvěr musí být použit na bytové účely, naspořené prostředky je možné po 6 letech vyzvednout a využít na cokoli.
Státní podpora 10 % maximálně 2000 Kč
Nepříjemnou změnou je od letošního roku snížení státní podpory stavebního spoření na 10 % z ročně naspořené částky a maximálně do výše 2000 korun. K tomu ještě končí od letošního roku daňové zvýhodnění stavebního spoření. Napříště budou úroky připisované účastníkům zdaněny stejně, jako například úroky na bankovních spořicích účtech nebo termínovaných vkladech, tedy 15% sazbou daně z příjmu. Daň bude stržena a odvedena přímo stavební spořitelnou. Obě tyto změny sníží výnosy ze stavebního spoření, a tedy i jeho atraktivitu.
Dědí se podle nového občanského zákoníku
Některé změny do stavebního spoření vnesl i nový občanský zákoník. Ta pravděpodobně nejvýznamnější se týká případů, kdy majitel smlouvy o stavebním spoření zemře. Dosud platilo, že v pořadí prvním dědicem je manžel či manželka zemřelého a ten po smrti partnera může pokračovat ve spoření. Stavební spoření nebylo součástí dědického řízení. Kvůli novému občanskému zákoníku musel být upraven zákon o stavebním spoření a od 1. ledna letošního roku platí, že smlouva o stavebním spoření smrtí klienta zaniká a zůstatek na účtu u stavební spořitelny je předmětem dědického řízení. Znamená to, že dědit mohou všichni dědicové (pokud jde o dědictví ze zákona, tak například děti i manžel stejným dílem). Dobrou zprávou je, že dědicové nepřijdou o státní podporu ani tedy, když stavební spoření netrvalo po celou vázací dobu, tedy 6 let.
Hypoúvěry zlevňují
Každoročně na jaře jsme si zvykli, že stavební spořitelny ožívají a podporují zájem o spoření nebo o úvěry nejrůznějším akcemi a zvýhodněnými nabídkami. Letos většina z nich skončila 31. března a nyní na počátku května už platí jen dvě.
Modrá pyramida snížila úrok u svého Hypoúvěru. Nyní nabízí sazbu od 3,14 %. Hypoúvěr Modré pyramidy se poskytuje od výše 200 tisíc korun, je možné jej čerpat až do výše 100 % hodnoty nemovitosti, doba splácení činí maximálně 28 let.
Na sklonku března odstartovala akční nabídku úrokových sazeb svého Hypoúvěru také Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS). Klient si může zvolit tří nebo šestiletou platnost úrokové sazby. Nejnižší možnou sazbu SSČS nastavila na 2,95 %. Výše úrokové sazby není ovlivněna hodnotou zastavované nemovitosti a během této akce, která trvá až do 30. června, klient nebude nic platit za odhad nemovitosti, který provede znalec SSČS. Spořitelna slibuje, že i schválení úvěru a vedení úvěrového účtu bude mít zdarma. Garantuje také každému klientovi, že úroková sazba nepřekročí po celou dobu trvání úvěru 5 % ročně (tedy nebude vyšší ani po skončení fixace nyní akčně zvýhodněné sazby).